Pred rokom začali v Žiline premáva
Pred rokom začali v Žiline premávať nové City busy
„Ja sa chcem v tom autobuse odviezť,„ povedal päťročný chlapec svojmu starému otcovi, keď na Hurbanovej ulici zbadal nový mestský autobus. Starý otec sa potom s vnukom niekoľko dní vozili na linke číslo 21 medzi Považským Chlmcom a Bánovou na novom City buse, aby chlapcovi urobil radosť.
Pred rokom, 29. 6. 2004 dodali do Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) prvé dva nízkopodlažné autobusy Karosa City bus 12M v žlto-zelených mestských farbách. Dostali evidenčné čísla 08 a 09.
Autobusy začali zakrátko premávať na linke č. 21 z Bánovej cez centrum do Považského Chlmca a na linke č. 28 z Rosinskej cesty do Bánovej. Tretie vozidlo prišlo do Žiliny v septembri a začalo premávať z Brodna cez centrum do Bytčice. Dnes môžeme ojedinele vidieť nízkopodlažný autobus aj na iných linkách MHD.
Mestský autobus City bus 12M patrí do skupiny nízkopodlažných mestských autobusov, ktoré slúžia na prepravu osôb v mestách a pridružených aglomeráciách. Je výsledkom dlhoročných vývojových prác francúzskych konštruktérov a obľubu si získal vďaka dokonalo prepracovanému interiéru. Moderne a elegantne pôsobí aj vonkajší vzhľad, elegancia žilinských City busov je zvýraznená ojedinelým žlto-zeleným náterom.
Cestujúci môžu do vozidla nastupovať tromi priestrannými dvojkrídlovými dverami otvárajúcimi sa dovnútra. Elektropneumaticky ich ovláda vodič. Dôležité je, že predné, stredné a zadné dvere sú bez schodíkov a v nástupnom priestore oproti stredným dverám je plošina určená na prepravu kočíkov a vozíkov invalidných osôb. Príjemným prekvapením pre cestujúcich je nastupovanie, podlaha je vysoká len 32 cm. Pohodlný vnútorný priestor zabezpečuje 30 miest pre sediacich cestujúcich a 69 pre stojacich. Plastové sedadlá potiahnuté látkou sú rozmiestené tak, aby vhodne slúžili v mestskej doprave, v prednej časti umiestené pohodlné sedadlá slúžia starším a invalidným občanom.
Takmer nehlučné vozidlo je vybavené motorom Iveco, umiestenom v zadnej časti vozidla. Autobusy vyrábajú v Karose Vysoké Mýto montážnymi prácami na nevybavených skeletoch karosérií dovezených z Francúzska.
Nízkopodlažný City bus 12M je vybavený veľkým displejom, viditeľným aj počas slnečných dní. Hoci má DPMŽ označenú názvom každú konečnú zastávku, rozhodli sa, že na displejoch budú označené názvy mestských častí Bánová, Považský Chlmec, Bytčica, Brodno a Budatín. Aj týmto rozhodnutím preukázali, že si vážia obyvateľov mestských častí, bývalých samostatných obcí, ktorí sa nestratili v aglomerácii veľkej Žiliny, ale sú jej súčasťou. Toto si pochvaľujú aj cestujúci z mestských častí.
Kúpou nízkopodlažných autobusov, ktoré sú cenovo dvojnásobkom oproti bežným vozidlám, je DPMŽ vzorom aj pre ostatné mestá na Slovensku. Po palubných počítačoch, hlasovej službe, bezkontaktových čipových kartách a svetelných displejoch je to ďalšia z noviniek, ktorá prispieva k vyššej kultúre cestovania.
Cestujúca verejnosť v Žiline využíva nízkopodlažné autobusy už rok. Prevažná časť obyvateľov mesta cestuje trolejbusovou dopravou a s nízkopodlažnými autobusmi majú možnosť stretnúť sa v dôležitých prestupných bodoch na zastávke Hurbanova, Železničná stanica, prípadne Štúrovo námestie. Tým, ktorí necestovali týmto autobusom, odporúčam, aby sa v ňom odviezli, vychutnali si tichú jazdu, pokochali sa interiérom a vonkajším vzhľadom.
Jozef Feiler Zdroj: Žilinský večerník, Číslo: 27 / strana 8, Utorok 28. 6. 2005, ročník XIII.