Pred dvoma rokmi zastavili osobnú dopravu na Rajeckej železnici

Z Žilina Gallery Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Pred dvoma rokmi zastavili osobnú dopravu na Rajeckej železnici

Samosprávy sa vzopreli svojvôli vládnej moci

Krátky, 21-kilometrový úsek železnice zo Žiliny do Rajca je neodmysliteľnou súčasťou Rajeckej doliny. Pekný oranžovo-krémový vláčik prechádza niekoľko kilometrov cez Žilinu, pokračuje proti prúdu Rajčanky malebnou prírodou a končí v starom historickom mestečku Rajec.

Obyvatelia Rajeckej doliny a Žiliny železnicu familiárne nazývajú „Rajecká Anča„. Nemilým prekvapením však bolo, keď pred dvoma rokmi, 2. februára 2003 Železničná spoločnosť, a. s., Bratislava so súhlasom vlády zastavila na tejto trati osobnú dopravu. Spolu s Rajeckou železnicou postihlo zastavenie osobnej dopravy ďalších 25 regionálnych tratí. Proti zrušeniu dopravy vyhlásili železničiari neobmedzený štrajk, ktorý už 3. februára prerušili. Rozhodol o tom štrajkový výbor na základe uznesenia Okresného súdu v Bratislave, ktorý krátko predtým nariadil, aby železničiari štrajk prerušili do času, než súd rozhodne, či bol zákonný. O zákonnosti či nezákonnosti štrajku železničiarov sa však doteraz nikto nedozvedel.


Seriózne rokovania až v roku 1897

Snahy o postavenie železnice vedúcej zo Žiliny do Rajca možno datovať od 80. rokov 19. storočia. V roku 1872 postavili Košicko-bohumínsku železnicu a v roku 1883 dostavali posledný úsek Považskej železnice vedúcej z Bratislavy do Žiliny. Mesto sa stalo dôležitou železničnou križovatkou. Posledným úsekom bez železničného spojenia zostalo už iba údolie rieky Rajčanky. Na výstavbu trate boli pripravené dve riešenia. Kým smer na Rajec bol jednoznačný, z Rajca sa pripravovali dve alternatívy. Jedna smerovala do rázovitej obce Čičmany, kde by aj končila, druhá uvažovala o vedení trate z Fačkova popod horský masív do Nitrianskeho Pravna a Prievidze. Tento projekt bol finančne náročný, a preto sa od neho ustúpilo. O koncesiu sa prihlásili viacerí záujemcovia, ale seriózne rokovania začali až v roku 1897, keď sa vytvorila účastinná spoločnosť miestnej železnice Žilina – Rajec. Na stavbu prispeli všetky mestá a obce ležiace v Rajeckej doline, mesto Žilina kúpilo účastiny za 5000 zlatých a Rajec za 3000.

Povolenie na stavbu trate bolo vydané 10. 11. 1898. Práce pokračovali veľmi rýchlo a za necelý rok, 10. 10. 1899, trať slávnostne otvorili. Merala 21,285 km a boli na nej štyri mosty cez rieku Rajčanku. Postavenie železnice podmienilo výstavbu priemyselných podnikov v Rajeckej doline i v samotnom Rajci. V Lietavskej Lúčke postavili cementáreň, v Rajci súkennú továreň, zvýšila sa ťažba dreva v okolitých lesoch aj zamestnanosť obyvateľov v Rajeckej doline. Tí mohli cestovať do zamestnania v Žiline vlakom.


Prežila dve svetové vojny, aj hospodársku krízu

Viac ako sto rokov „Rajecká Anča„ zabezpečovala osobnú a nákladnú dopravu v tejto oblasti. Motorový vláčik bol súčasťou Rajeckej doliny aj samotnej Žiliny, kde premával priamo v intraviláne mesta. Pri poslednej jazde sa s ním lúčili železničiari, priatelia železnice a občania z Rajeckej doliny a Žiliny. V nekrológu bolo spomenuté, že „skonala v nedožitých 104 rokoch, prežila dve svetové vojny, hospodársku krízu, rôzne politické zriadenia, ale neprežila kresťanskodemokratickú vládu„. Smutné politické rozhodnutie o zastavení dopravy však netrvalo dlho. Samospráva konala hneď. Primátor Žiliny Ing. Ján Slota a primátor Rajca Ing. Ján Rybárik pôvodne chceli stratu z prevádzky na železnici vykrývať. Neskoršie sa primátori miest a starostovia obcí snažili lokálku dostať do svojej správy aj s nákladnou dopravou, ktorá mala priemerný mesačný zisk šesťmiliónov korún. Vďaka priemyslu nebola Rajecká železnica počas svojej storočnej prevádzky nikdy stratová. Pripravovala sa aj reštitúcia trate, lebo podľa historických dokumentov stavbu železnice pred 104 rokmi mestá a obce spolufinancovali.

Už po dvoch týždňoch, od 17. februára 2003 „Rajecká Anča„ začala znovu premávať za výraznej pomoci Slovenskej investičnej a realitnej spoločnosti, a. s., ktorá na prechodnú dobu vyrovnávala stratu vznikajúcu prevádzkovaním osobnej dopravy. Od 15. júna 2003 Železničná spoločnosť, a. s., obnovuje prevádzku na deviatich regionálnych železničných tratiach, ale v značne zmenšenom rozsahu osobnej dopravy. Výraznou výnimkou, v rámci celého Slovenska, je práve trať Žilina - Rajec. Ako na jedinej sa nielenže neruší časť doterajších spojov, ale naopak, zvyšuje sa početnosť spojov osobnej dopravy.


„Anča„ súčasťou systému

Už 25. apríla 2003 sa stretli zástupcovia mesta Žiliny, mesta Rajca, spoločností SIRS, ZSSK a DPMŽ a dohodli sa na vytvorení integrovaného dopravného systému. Prvým výsledkom spolupráce bola koordinácia spojov MHD linky č. 2 a vlakov ZSSK počas letných prázdnin. Cestujúci zo Žiliny mohli cestovať do Rajca a Rajeckých Teplíc a bez zbytočného čakania prestúpiť v železničnej stanici Bytčica z autobusu na vlak a opačne. Žilinský regionálny integrovaný dopravný systém (ŽRIDS) v Žiline oficiál- ne spustili 7. novembra 2003 na základe Zmluvy o vytvorení, prevádzke a rozvoji regionálneho dopravného systému. Za Mesto Žilina ju podpísal Ing. Ján Slota, primátor mesta, za Železničnú spoločnosť, a. s., Ing. Pavol Kužma, predseda predstavenstva, za SIRS, a. s., Žilina Ing. George Trabelssie, predseda predstavenstva, koordinátor projektu, za DMPŽ, s. r. o., Ing. Juraj Popluhár, konateľ, za SAD, a. s., Žilina Ing. Peter Pobeha, predseda predstavenstva, za Letisko Žilina, a. s., Ing. Vladimír Podoliak, predseda predstavenstva, za Žilinskú univerzitu v Žiline, prof. Ing. Ján Bujňák, CSc., rektor a ďalší.

Takto sa podarilo obnoviť prevádzku na Rajeckej železnici. Počet cestujúcich sa zvýšil o 20 percent, zľavy na cestovnom dosiahli 40 percent a nedochádzalo k stratám. Zastávky sú vybavené 16-tarifnými automatmi na predaj jednorazových cestovných lístkov. Vo februári minulého roka prepravila „Anča„ okolo 7800 ľudí za týždeň a tržby predstavovali 254 tisíc Sk.


Zastávka aj pod Solinkami

Už pri spustení ŽRIDS sa uvažovalo o vybudovaní zastávky pod sídliskom Solinky. Úvahy sa stanú realitou najneskôr do konca júna tohto roka, kedy bude „Rajecká Anča„ zastavovať na novej zastávke. Bude umiestená neďaleko priemyselnej zóny na Rajeckej ceste, v blízkosti železničnej zastávky MHD a prímestských autobusových spojov. Samosprávy Žiliny, Rajca, Rajeckých Teplíc a obcí Rajeckej doliny môžu byť príkladom aj pre iné oblasti Slovenska, lebo sa vzopreli svojvôli vládnej moci a počas dvoch rokov dokázali ekonomickú výhodnosť Rajeckej železnice.


Jozef Feiler

Zdroj: Žilinský večerník, Číslo: 9 / strana 6, Utorok 22. 2. 2005, ročník XIII.