Žilinské arkády

Z Žilina Gallery Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Historické klenoty nášho mesta


Žilinské arkády

K žilinským „laubniam" nerozlučne patria arkády, oblúky medzi stĺpmi, ktoré Mariánskemu námestiu a dvom priľahlým uličkám dávajú nenapodobniteľný kolorit. Pôvodné renesančné arkády sa nachádzajú najmä na Hodžovej a Radničnej ulici, pretože takmer všetky arkádové oblúky na Mariánskom námestí prešli rôznymi stavebnými úpravami. Na niektorých prestavaných meštiackych domoch, resp. novostavbách (napr.: Stará radnica, bývalá Tatra banka) boli renesančné arkády nahradené tzv. pravouhlými arkádami.

V ucelenom komplexe arkádových chodieb v historickom jadre Žiliny sa v súčasnosti nachádza presne sto arkád, z toho 65 na domoch na Mariánskom námestí, 18 na Radničnej a 17 na Hodžovej ulici. Po ukončení rekonštrukcie domov č. 9 (bývalá predajňa Drogéria) a 18 (bývalá predajňa Foto-kino) na Mariánskom námestí, v prízemí ktorých boli obnovené pôvodné „laubne", stúpol ich počet v historickom jadre na 106.

Žilinské arkády sa odlišujú nielen tvarom (renesančný polkruhový a stlačený oblúk, resp. pravý uhol), ale aj rozmermi. Najširšia arkáda - 7,1 m sa nachádza na dome v prízemí ktorého bola v minulosti umiestnená predajňa textilu „Žilinka" (Hodžova ulica č. 14). Najužšia je stredná arkáda na budove Starej radnice, len 1,5 m (Mariánske námestie č. 1). Nad renesančnými arkádami domu, v prízemí ktorého bola v minulosti umiestnená Pezinská vináreň (Hodžova ulica č. 4) sa nachádza latinský nápis: „NON NOBIS DOMINE AST TIBI SIT GLORIA ET VICTORIA PSALMUS CXIII!" (Nie nám Pane, ale Tebe nech patrí sláva a víťazstvo). Medzi piliermi arkád vyniká jediný liatinový stĺp, deliaci dve tzv. pravouhlé arkády domu č. 6 na Hodžovej ulici (v prízemí je predajňa ovocia a zeleniny). Na rohovom pilieri arkád Starej radnice je na úrovni dlažby námestia umiestnený nivelačný bod s maďarským kruhopisom, zameraný na úroveň hladiny Jadranského mora.

Ďalších 102 arkád, ktoré však netvoria súvislý komplex, sa nachádza na prvom žilinskom sídlisku Hliny I.—II., rozprestierajúcom sa po oboch stranách triedy Obrancov mieru, Žilinčanmi nazývanej „Bulvár". Arkády do projektu tohto sídliska postaveného koncom päťdesiatych rokov, pôsobivo zakomponoval žilinský akad. arch. Ferdinand Čapka (1905—1987).


Text: Ing. Gustáv Krunšinský