Továreň na celulózu v Žiline

Z Žilina Gallery Wiki
Verzia z 19:49, 21. jún 2008, ktorú vytvoril Admin (Diskusia | príspevky) (Úprava)

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Továreň na celulózu v Žiline

V roku 1904 bola založená účastinná spoločnosť Žilinská celulózka. V marci 1905 začala prevádzku v továrni na východnom okraji Žiliny. Žilinská celulózka vznikla ako slovenská firma s účasťou slovenského a českého kapitálu. Na jej založení sa podieľali zo slovenských bánk Úverná banka v Ružomberku, Myjavská banka a Žilinská pomocnica, ale majoritné postavenie získala česká Živnobanka. Postupne však väčšinu účastín odkúpila budapeštianska Obchodná banka.

Pôvodne sa tu vyrábala celulóza na papier a na umelé vlákna. Plná výroba sa začala v roku 1906. Celulóza sa varila vo varných kotloch. Najskôr boli k dispozícii dva varné kotly, koncom roku 1906 pribudol tretí. V roku 1910 zamestnávala továreň 697 osôb, v roku 1914 okolo 400 osôb. Vyrábala zväčša pre vývoz do Rakúska, Nemecka, Talianska, Francúzska a iných krajín. Dokázala konkurovať aj škandinávskym celulózkam. V ďalších rokoch pribudla výroba lepenky. V roku 1941 začali s výrobou sulfitového liehu zo sulfitových odpadkov. Znárodňovacím procesom po 2. svetovej vojne bola celulózka pretransformovaná na podnik Severoslovenské celulózky a papierne, neskôr na národný podnik Chemicelulóza. V roku 1973 zamestnávala 762 pracovníkov.

V roku 1983 sa v podniku začala výroba hygienických papierových produktov (tissue papiera). V rokoch 1992 – 1994 došlo v továrni k rozsiahlej rekonštrukcii. Do prevádzky bol uvedený nový papierenský stroj, vďaka ktorému sa zmenila technológia výroby. Skončila sa výroba medziproduktu buničiny, pri ktorej sa do ovzdušia dostávali škodlivé exhaláty a továreň prešla na ekologickú výrobu. Chemicelulóza sa pretransformovala na akciovú spoločnosť PT Žilina a od októbra 1997 na Tento, a.s. Ing. Jozef Antošík bol predseda predstavenstva, generálny riaditeľ a spolumajiteľ. V roku 1999 vyplatil majoritných spoločníkov a stal sa väčšinový akcionár. Začiatkom roka 2006 vymenil akcie žilinského výrobcu papierových hygienických výrobkov za pätnásťpercentný podiel vo fínskej papierenskej spoločnosti Metsä Tissue. Vtom istom roku fínska spoločnosť Metsä Tissue prevzala vlastníctvo nad spoločnosťouTento, a. s., Žilina.


Autor textu: Peter Šimko