Dlh za Kórejskú dedinu
Primátor: Napravili sme obrovskú chybu z minulosti!
Igor Choma podrobne opisuje situáciu, ktorá predchádzala tomu, že dlh za Obytný súbor Krasňany prevezme štát.
Čo v skutočnosti znamená, že dlh za Kórejskú dedinu prevezme štát?
V skutočnosti sa stalo to, že sa nám po dlhých a náročných rokovaniach podarilo napraviť nehoráznu chybu z minulosti, ktorá sa stala za druhej Dzurindovej vlády a na ktorú mali doplatiť občania Žiliny. Pritom štát nepríde ani o jedno euro, len prevezme do svojej správy obytný súbor tak, ako to robí aj v prípade podobného komplexu pri Bratislave.
Kde sa stala chyba?
V roku 2003 ministerstvo financií nepochopiteľne, formou účelovo viazanej dotácie, previedlo na Mesto Žilina 17,5 milióna eur. Peniaze boli určené na výstavbu obytného súboru Krasňany, tzv. Kórejskej dediny, teda domov pre kórejských zamestnancov automobilky KIA. Hoci mesto Žilina nemalo z toho projektu žiadny úžitok, pristúpil bývalý primátor Ján Slota k tomu, že projekt technicky zrealizuje, bude ho udržiavať a v roku 2009 peniaze ministerstvu financií vráti. Pritom pri iných takýchto projektoch tieto služby zabezpečuje štát prostredníctvom vlastných organizácií. Tak to bolo aj pri výstavbe obytného súboru pre kórejských manažérov v Čiernej Vode pri Bratislave.
Prečo mesto pristúpilo k takýmto nevýhodným podmienkam?
To sa musíte spýtať vtedajšieho primátora Jána Slotu alebo premiéra Mikuláša Dzurindu. Faktom je, že ja som to zdedil ako horúci zemiak. A na toto nepochopiteľné rozhodnutie z minulosti mali doplatiť občania mesta Žilina, ktorí by za tieto vyhodené peniaze nedostali žiadnu protihodnotu.
Splatiť sa to malo už v roku 2009. Prečo sa tak nestalo?
Pretože vtedajší primátor Ivan Harman (SDKÚ-DS) sa s tým nevedel vysporiadať, a tak dodatkom zmluvy predĺžil splatnosť do roka 2014. Tým hodil problém na súčasné vedenie mesta. No a nám sa podarilo problém vyriešiť. Teda, že mesto Žilina nebude musieť ministerstvu vracať peniaze, z ktorých nemalo žiadny úžitok. Napravila sa tým chyba z minulosti a situácia sa dostala do stavu, v akom sa mala nachádzať od samého začiatku.
Zdroj: Žilinský večerník, Primátor: Napravili sme obrovskú chybu z minulosti!, číslo 42, strana 3, dňa 14. 10. 2014.
Primátor Igor Choma vyrokoval, že dlh za obytný súbor Krasňany prevezme štát
Ministerstvo financií v roku 2003 previedlo nepochopiteľne, formou účelovo viazanej dotácie, na Mesto Žilina 17,4 milióna eur. Peniaze sa mali použiť, a aj sa použili, na výstavbu obytného súboru Krasňany, tzv. Kórejskej dediny. Teda na výstavbu domov pre kórejských zamestnancov automobilky KIA Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom.
Hoci Mesto Žilina nemalo z tohto projektu žiadny priamy osoh, pristúpilo za bývalého primátora Jána Slotu k tomu, že projekt technicky zrealizuje, bude ho udržiavať a v roku 2014 ministerstvu financií vráti plnú dotáciu 17,4 milióna eur. Prečo na tieto nevýhodné podmienky mesto v tom čase pristúpilo, sa dnes môžeme len domnievať. Faktom však je, že pri iných podobných projektoch tieto služby štát zabezpečoval prostredníctvom organizácii vo vlastnej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tak to bolo aj v prípade výstavby obytného súboru pre kórejských manažérov v Čiernej Vode pri Bratislave.
Na toto nepochopiteľné rozhodnutie z minulosti mali doplatiť občania mesta Žilina. Hrozilo totiž, že mesto bude musieť ministerstvu financií vrátiť 17.5 milióna eur, za ktoré nedostali občania Žiliny žiadnu protihodnotu, ani z nich reálne nemajú žiaden úžitok. Boli by to teda vyhodené peniaze.
Primátorovi Igorovi Chomovi sa, na radosť všetkých Žilinčanov, podarilo problém po dlhých rokovaniach vyriešiť. Na tlačovej konferencii počas výjazdového rokovania vlády o tom minulý týždeň na žilinskej radnici informoval predseda vlády Robert Fico. „Vláda dnes na seba prevzala vážny záväzok, že mestu Žilina pomôže. Tu sa ukázalo, ako je nevyhnutné, že primátor má napojenie na vládu a parlament. Prijať takéto rozhodnutie nám umožnilo najmä to, že primátor je súčasne aj poslancom NR SR, a že sme jedna politická štruktúra a boli sme ochotní a schopní sa týmto problémom zaoberať a riešiť ho. Inak by takéto rozhodnutie bolo prijaté len veľmi ťažko,“ uviedol Robert Fico.
Spôsob, ako sa to zrealizuje, má dotiahnuť minister financií Peter Kažimír. Podľa Igora Chomu by to ale mohlo byť tak, že mesto obytný súbor predá štátu a peniaze vráti ministerstvu financií podľa pôvodného uznesenia vlády z roku 2003. Rozhodnutie vlády pomôcť Žiline vyvolalo kritiku zo strany mnohých opozičných predstaviteľov. Snažili sa ho politicky zneužiť. Niektorí boli dokonca aj vulgárni. „Premiér prekročil všetky hranice, keď nevoličom Smeru ukázal vztýčený prostredník,“ uviedol líder strany Sieť Radoslav Procházka pre denník SME. Ficove vyjadrenie považuje „absolútne za hranicou“ najmä preto, že rozdáva peniaze zo štátneho.
Igor Choma takéto tvrdenia jednoznačne odmieta. Sám absolvoval množstvo rokovaní vo vláde, aj na jednotlivých ministerstvách, aby obyvateľov Žiliny uchránil pred zbytočným vyhodením peňazí. Podarilo sa mu to len preto, že tam má, ako poslanec parlamentu a člen strany SMER, dvere otvorené.
„To čo sa nám dnes podarilo vyrokovať, nie je žiadny vztýčený prostredník, ako sa vulgárne vyjadril pán Procházka, alebo aj iní politici, ktorí sa k problematike vyjadrujú bez toho, aby si zistili súvislosti a snažia sa to pred voľbami politicky zneužiť. V skutočnosti sa stalo to, že sa nám po dlhých a náročných rokovaniach podarilo napraviť nehoráznu chybu z minulosti, ktorá sa stala za druhej Dzurindovej vlády a na ktorú mali doplatiť občania Žiliny. Pritom štát nepríde ani o jedno euro, len prevezme do svojej správy obytný súbor tak, ako to robí aj v prípade podobného komplexu pri Bratislave,“ uviedol Igor Choma.
Žilinčania výsledok rokovania privítali. Mnohí z nich, hoci nevoliči SMER-u, ocenili, že sa primátorovi podarilo vybaviť, že nebudú musieť platiť za Kórejskú dedinu a mestu sa, po rokoch uťahovania opaskov, konečne uvoľnia ruky pre zmysluplné investície. „Budúci rok budeme vedieť normálne komunikovať s bankami, pretože budeme na úrovni 36 % zadlženia, čo je pri úrovni 140 % s ktorými som začínal, zásadný rozdiel Myslím si, že toto je dobrá správa pre Žilinčanov,“ uzavrel Igor Choma.
Zdroj: Žilinský večerník, Primátor Igor Choma vyrokoval, že dlh za obytný súbor Krasňany prevezme štát, číslo 42, strana 3, dňa 14. 10. 2014.
Rozhovor s kandidátom na primátora Jánom Slotom
Ján Slota: „Žiaden dlh mesta neexistoval. Ide len o populistický krok vlády.“
Ako hodnotíte, že vláda na výjazdovom zasadnutí vlády v Žiline teraz, päť týždňov pred voľbami, mesto Žilina oddlžila sumou 17,5 milióna eur?
Myslím si, že vláda urobila len to. Čo už mala urobiť dávno, nie teraz, bombasticky, pár dní pred voľbami niekto príde a povie, že 17,5 milióna eur oddlžuje Žilinu. Tieto vyhlásenia o dlhu sú len obyčajným predvolebným populizmom. Pravdou je, že ide o fikciu, žiadny dlh na meste nebol, to bola podlžnosť štátu a nie mesta. Ak človek, ktorý ako primátor mesta bol a priznal túto sumu ako dlh, tak to bola jednoznačne sabotáž voči mestu. Opakujem, toto je len populistický krok pred voľbami, kde chce vláda jednej strany ukázať žilinskej verejnosti, že je to ich úspech. Opakujem, toto je len populistický krok pred voľbami, kde chcú úspech ukázať žilinskej verejnosti, že je to úspech SMER-u a tých, čo nosia červené tričko. To je však úplný nezmysel.
Dlh vznikol v čase vášho primátorovania. Ako to vnímate s odstupom času?
Musím hneď povedať, že nešlo o žiadny dlh, ale o transfer štátu na KIA cez mesto v čase, keď sme sa snažili získať jednu zo svetovo najúspešnejších automobiliek do Žiliny. Táto investícia bola ešte mojou iniciatívou a chcel som ju za každú cenu. Prevziať záväzok na mesto bola jediná možnosť, ako poskytnúť konkurencieschopnú ponuku. Ak poznáte ázijskú mentalitu, tak viete, že ich spôsob jednania a dôvery je absolútne založená na dobrých vzťahoch. My sme im poskytli súčinnosť, podmienky, spoľahlivosť. Získali sme si ich dôveru a oni sa napokon rozhodli pre Slovensko. Nešlo to vôbec jednoducho, museli sme o ňu veľmi bojovať s inými krajinami. Veľmi sa snažili Poliaci, ale aj Maďarsko, Česko či Rakúsko. Mesto dalo také záruky, že sme všetkých preskočili o konskú dĺžku. S odstupom času musím povedať, že sa nám podaril obrovský úspech, na ktorý som právom hrdý, pretože množstvo ľudí zo Žiliny a okolia dostalo prácu. Okrem prestíže, ktorú priniesla, dáva KIA aj jej satelity prácu pre viac ako stotisíc ľuďom. Ak si zoberie fakt, že všetky staré komunistické podniky ako Považské chemické závody, Chemiceluóza, Slovena išli do kolien a boli zlikvidované, tak keby tu KIA nebola, Žilina by sa asi stala ďalšou hladovou dolinou. Pokiaľ by sme nemali vtedy takú odvahu, akú sme preukázali, tak v žiadnom prípade KIA na Slovensku nie je.
Ako vnímate premiéra Fica, že vláda urobila tento krok len preto, lebo Igor Choma je z ich strany, vládnucej strany SMER?
Je to neseriózny, populistický ťah vlády voči ľuďom nielen v Žiline, ale aj na Slovensku. A pritom ide o nepravdivé tvrdenie. Nikto nemusel nikoho oddlžovať, lebo mesto Žilina nikomu nič nedlhovalo. Najskôr to bola nenávratná dotácia, potom niektorý primátor podpísal, že to bude dlh mesta. Neviem, prečo to tak urobil a išiel proti svojmu mestu. Vyhlásenie premiéra Fica je zlý signál nielen pre nás Žilinčanov, ale aj celé Slovensko. Je to odkaz, že pokiaľ budete dobrí, poslušní, potom vám možno niečo prihodíme... Ale ak nebudete poslúchať, nedostanete nič. Fico aj celý SMER veľmi dobre vedia, že primátor stráca podporu ľudí, ale na druhej strane nám ho nanucujú. Nám, Žilinčanom, vlastne nemá prekážať, že ukázal len neschopnosť a pre mesto nič neurobil. Vláda nám tvrdí a presviedča nás, že takí politici nám tu musia stačiť. Je jedno, či ste schopný, ak nemáte tričko správnej červenej farby, nedostanete nič. Vláda nám tvrdí a presviedča nás, že všetci musíme mať jednu farbu trička, že to nám musí stačiť. To je neuveriteľne populistické a nefér voči všetkým tým, ktorí nie sú ani sympatizanti, a ani voliči SMER-u. Je to nefér voči celej Žiline.
Zdroj: Žilinský večerník, Rozhovor s kandidátom na primátora Jánom Slotom, číslo 42, strana 5, dňa 14. 10. 2014.