Žilinské „laubne“
Historické klenoty nášho mesta
Žilinské „laubne“
Charakteristickou črtou starobylého žilinského rínku sú otvorené arkádové chodby, t. j. podlubia, miestne nazývané „laubne". Nachádzajú sa nielen na prízemí meštianskych domov a novostavieb na Mariánskom námestí, ale zasahujú i do priľahlej Radničnej a Hodžovej ulice. Hoci podlubia sa zachovali aj v Levoči, Starej Ľubovni, Rožňave. Bardejove i v neďalekom Kysuckom Novom Meste (kedysi boli aj v Trenčíne a Banskej Štiavnici), takým rozsiahlym a pritom súvislým komplexom krytých komunikácii v historickom jadre sa okrem Žiliny nemôže pochváliť nijaké iné mesto na Slovensku a údajne ani v celom bývalom Uhorsku.
Vytváraním týchto súvislých arkádových chodieb v prízemiach domov sa dosahovala optická jednota celého domového bloku, v ktorej zanikli veľké stavebné hmoty vznikajúce spájaním susedných domov. Architektonickým prieskumom sa zistilo, že domy na žilinskom rínku pôvodne nestáli v jednom rade, ale „uskakovali". K vyrovnaniu priečelí domov na rínku došlo až pri výstavbe „laubní", a to najskôr po požiari, ktorý zničil veľkú časť Žiliny v roku 1521.
Pod renesančnými „laubňami" predávali tovar majitelia domov a to najbohatší kupci a remeselníci v meste. Pri výstavbe architektonických novotvarov na žilinskom rínku v priebehu 18. až 20. storočia ich stavitelia do prízemí opäť zakomponovali arkádové chodby. A tak žilinské „laubne" dodnes chránia obyvateľov a návštevníkov mesta pred dažďom, v zime pred snehom a poskytujú príjemný pobyt v chládku počas horúcich letných dní.
Rozsiahly komplex žilinských „laubní" v historickom jadre mesta sa tiahne cez prízemia 42 domov, z ktorých 30 sa nachádza na Mariánskom námestí, 8 na Hodžovej a 4 na Radničnej ulici. Boli obnovené v minulosti zamurované „laubne" na severozápadnej strane Mariánskeho námestia (rohové domy č. 9 a 18). Po ukončení týchto rekonštrukčných prác bol obnovený veniec „laubni" okolo celého historického rínku, čím sa počet domov s arkádovými chodbami na prízemí v mestskej pamiatkovej rezervácii Žilina ustálil na čísle 44. Najkrajší pohľad na vnútorné oblúky žilinských renesančných „laubni" sa naskytá na juhovýchodnej strane Mariánskeho námestia.
Text: Ing. Gustáv Krušinský