Dejiny prímestskej dopravy v Žiline a okolí
Dejiny prímestskej autobusovej dopravy v Žiline a okolí
V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou, a tiež niekoľko rokov po vojne, vykonávali miestnu pravidelnú a nepravidelnú dopravu povozmi alebo automobilmi najmä koncesovaní živnostníci. Na Slovensku tiež Československé dráhy (ČSD) budovali ako doplnok k vlakom tzv. „autosprávy“, ktoré prevádzkovali nákladnú cestnú dopravu a autobusovú dopravu.
V okolí Žiliny existovali už pred 2. svetovou vojnou aj pravidelné autobusové linky, ktoré prevádzkovali živnostníci. Zo širšieho okolia mesta je známa linka z Veľkého Rovného do Bytče, kde autobusovú dopravu zaviedol Adam Húserík v roku 1924 a to dvakrát denne. Adam Húserík spomínal, že keď chcel, aby ľudia išli autobusom, musel im kúpiť vypiť, aby sa nebáli. Keď chcel chodiť autobusom, musel najprv opraviť cesty.
Linku na trase Varín – Terchová pred 2. svetovou vojnou zabezpečoval Jozef Miškovič, neskôr v 40. rokoch Adam Lacko z Terchovej. Existovala aj linka Žilina – Dlhé Pole, ktorú zabezpečoval Jozef Tomašec z Dlhého Poľa a linka Bytča – Žilina vykonávaná firmou Belošík Ernest a spol.
V cestnej doprave bol po roku 1945 nedostatok vozidiel. Situáciu čiastočne riešila aj pomoc UNRRA, vďaka ktorej sa na Slovensko dostali rôzne autobusy. Podľa zásady Košického vládneho programu zo 4. 4. 1945 sa stala verejná doprava národným majetkom. V roku 1948 bol prijatý zákon, na základe ktorého dochádzalo k poštátňovaniu súkromných dopravcov a taxikárov. Aj poťahová (povoznícka) doprava sa mala stať v 50. rokoch predmetom poštátnenia. Živnostnícky zväz sa bránil poštátňovaniu a v miestach, kde bola zavedená súkromná doprava, nedoporučoval zavedenie štátnej autobusovej linky, nakoľko by sa tým existenčne ohrozili súkromní podnikatelia a tiež by sa táto doprava finančne nevyplácala.
Lenže súkromníci boli postupne likvidovaní a už 20. 1. 1948 slávnostne otvorili prvú „poštátnenú“ autobusovú linku na trati Žilina – Dlhé Pole. Prevádzkovateľom autobusovej dopravy, ako aj železničnej, bolo ČSD. Zaujímavé je, že o zriadenie linky len krátko po vojne museli mať mestské orgány zvýšený záujem, lebo počet autobusov bol veľmi nízky (počet autobusov ČSD bol v roku 1948 iba 25) a hrozilo, že budú preradené iným mestám.
Československá automobilová doprava (ČSAD), n. p. Praha vznikla v roku 1949, na základe vyhlášky ministra dopravy č. 311/1948 zo dňa 10. mája 1949. So spätnou platnosťou sa však dátum jej založenia uvádza k 1. 1. 1949. Jej činnosť začala 1. 7. 1949 delimitáciou autospráv ČSD a pričlenením znárodnených dopravcov. V rokoch 1949 – 1952 existoval jednotný podnik ČSAD, ktorý mal pre Slovensko oblastné riaditeľstvo v Bratislave. V roku 1952, kvôli spružneniu jeho riadenia, sa tento podnik rozdelil na 19 podnikov v 19-tich krajoch Československej republiky. V roku 1960 došlo k novému územnosprávnemu usporiadaniu Československa – vtedy krajské podniky ČSAD zanikli a vznikli nové „okresné“ podniky ČSAD. Od 1. 5. 1963 vznikli opäť krajské podniky ČSAD, čím sa Žilina sa dostala do pôsobnosti krajského podniku ČSAD Banská Bystrica. Krajské podniky ČSAD sa delili na dopravné závody. V Žiline sídlil závod DZ 912 na Košickej ulici, kde sa dnes nachádza autobusová vozovňa DPMŽ a sídli podnik SAD, a.s. Žilina.
V rokoch 1949 – 1951 vznikli linky Žilina – Divina, Žilina – Varín – Terchová, Žilina – Višňové, Žilina – Stráňavy, Žilina – Bytča – Považská Bystrica a linky z Bytče do okolitých obcí. V rokoch 1952 – 1953 boli ešte zriadené linky Žilina – Kysucké nové mesto – Nesluša, Žilina – Kysucké nové mesto – Horný Vadičov, Žilina – Snežnica, Žilina – Lodno, Žilina – Rudinská, Žilina – Kysucké nové mesto a Žilina – Kunerad. ČSAD Žilina v roku 1953 vlastnilo nasledovné autobusy: 16x Škoda 706 RO, 1x Praga NDO, 7x Praga RND a 2 vlečky. Od roku 1963 ČSAD prevádzkovalo aj mestskú dopravu v Žiline.
Počet prímestských liniek sa zvyšoval, v roku 1975 prevádzkoval dopravný závod v Žiline 49 liniek a na jeho linkovú sieť boli napojené všetky obce v okrese. V roku 1991 vznikol odčlenením zo vtedajšieho podniku ČSAD, š. p. Banská Bystrica podnik ČSAD, š. p. Žilina. V roku 1993, po zániku ČSFR, sa názov zmenil na Slovenská automobilová doprava (SAD), š. p. Žilina. V tomto roku sa z podniku odčlenili SPV a MHD, v nasledujúcom roku aj nákladná doprava. Od 1.10.2002 bol podnik transformovaný na spoločnosť Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť.
Autor: Peter Šimko