Ovplyvnilo učenie feng-šuej výber miesta pod automobilku

Z Žilina Gallery Wiki
Verzia z 19:41, 10. marec 2007, ktorú vytvoril Admin (Diskusia | príspevky) (Nová stránka: Ovplyvnilo učenie feng-šuej výber miesta pod automobilku? Žilina - mesto blahobytu a prosperity... Každý žilinský žiak asi vie, že naše mesto leží na sútoku troch rie...)

(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ovplyvnilo učenie feng-šuej výber miesta pod automobilku?

Žilina - mesto blahobytu a prosperity...

Každý žilinský žiak asi vie, že naše mesto leží na sútoku troch riek, je významnou železničnou a cestnou križovatkou medzinárodného významu. Máme aj ďalšie výhody, pri meste je letisko, univerzita technického smeru, diaľnica je neďaleko od Žiliny, sú tu i kvalitné mestské komunikácie, vybudovaná infraštruktúra a vlastná trolejbusová doprava. Podľa štatistických údajov Eurostatu je naša produktivita práce vyššia ako poľská, slovenské mzdy sú približne o 10 až 20 percent nižšie a vyššia nezamestnanosť bola v tomto smere našou výhodou. Mesto Žilina ponúklo a prisľúbilo investorovi ďalšie služby a výhody. Boli však ešte aj iné faktory, ktoré rozhodli o tom, že automobilka Hyundai/Kia vyrastie tu a nie v Poľsku, ktoré nám v tom najviac konkurovalo? Boli to faktory, o ktorých sa nehovorí?

„Bol to metodicky organizovaný výberový proces, kde hrali dôležitú úlohu doslovne stovky rôznych faktorov. Každú krajinu sme podrobne vyhodnotili a nakoniec sa pri Slovensku ukázalo, že najviac vyhovuje našim potrebám,„ uviedol výkonný viceprezident Kia Motors Yong-Hwan Kim.

Vietor a voda

Pozrime sa bližšie na učenie feng-šuej, ktoré sa zrodilo v starovekej Číne. Toto súslovie sa prekladá ako „vietor a voda„ a označuje umenie geomantie. Tento systém je založený na stáročnej čínskej múdrosti a filozofii. Základným pravidlom je zdravie, bohatstvo a spokojnosť. Čaká len na tých, ktorí žijú vo svete s ľudskými výtvormi (domy, pracoviská či hroby), v súlade s prírodnými silami, ako je vietor alebo voda. Učenie pôvodne súviselo s hľadaním vhodných miest pre hroby, mali to byť miesta skryté pred vetrom (feng) a bohaté na vodu (šuej). Feng-šuej sa postupne začalo využívať aj pri stavbe príbytkov: v zmysle byť na správnom mieste, smerovať správnym smerom a robiť správne veci v správnom čase. Byť v súlade s vesmírom. Na toto používa učenie presné pravidlá umiesťovania. Platí to pre umiestenie hrobiek, obytných domov, mrakodrapov, firiem, závodov, miest, ale aj stola v kancelárii alebo postele v spálni. Domy, budovy, objekty majú správnu polohu, ak sú orientované na juh, chránené zozadu od severu oblými pahorkami. Čo je dôležité, kopce alebo pahorky symbolizujúce draka odrážajú negatívne vplyvy. Drak predstavuje v čínskej mytológii silnú a vyrovnanú energiu, a preto sú kopce - tzv. dračie hory považované za veľmi dôležité. Na juh má byť výhľad otvorený, optimálne na rieku alebo more. Naopak, obydlia v otvorenom priestore, vystavené silným vetrom, majú zlú polohu. Potom energia čchi slabne a negatívne ovplyvňuje zdravie a duševnú pohodu osôb.

Nastavili chrbát nepriateľom a sibírskym vetrom

Feng-šuej bolo významne ovplyvnené astrológiou, astronómiou i matematikou a aj čínskymi náboženstvami a filozofiami - taoizmom, budhizmom a konfucianizmom. Na týchto zložitých základoch vznikli konkrétne pravidlá pre budovanie palácov, verejných budov a obydlí. Celý Peking bol od samého začiatku budovaný podľa zásad feng-šuej. Mesto obklopujú hory (draci) a šuej (vodu) reprezentuje umelý kanál vybudovaný na ochranu mestských hradieb. Ďalší kanál preteká priamo Zakázaným mestom, prúdila ním pozitívna energia pre čínskych cisárov. Všetky fasády hlavných budov smerujú na juh. Tým Zakázané mesto nastavilo chrbát nepriateľským mocnostiam zo severu a studeným sibírskym vetrom. Ďalším významným mestom harmónie, ktoré bolo postavené podľa tradičných princípov feng-šuej je Hongkong. Neslýchaná prosperita tohto kedysi malého a bezvýznamného prístavu, ležiaceho na skalnatých brehoch Juhočínského mora, je s taoistickými praktikami najviac spätá, hlavne s náukou feng-šuej. Pohľad na mrakodrapy Hongkongu je dnes už impozantnejší než pohľad na New York. Aj atmosféra mesta je jedinečne farebná, inšpirujúca a nabitá energiou. Ani jeden mrakodrap alebo významná budova tu dnes nemôže vzniknúť bez spoluúčasti majstrov tejto taoistickej náuky, ktorá je ďaleko dômyselnejšia a zložitejšia, než ako je opísaná v knihách, ktoré u nás vychádzajú. Uznávajú ju a používajú aj v Japonsku, v Malajzii, Singapúre, v krajinách juhovýchodnej Ázie, ale aj v USA, Veľkej Británii a ďalších európskych štátoch. Miest v Európe, ktoré majú polohu podľa učenia feng-šuej, nie je veľa. Jedným z nich je Bonn, bývalé hlavné mesto Nemecka, ležiace na rieke Rýn, ktorá mu dodáva energiu a chránené dračími kopcami pred negatívnou energiou. Pôsobí pokojom a oplýva blahobytom.

Hlavou draka je Straník

Poďme však teraz domov. Výber lokality pod budúcu automobilku mestom Žilina sa riadil klasicky územným plánom a rozvojom regiónu. Kórejská strana sa vyjadrila, že pri výberovom procese hrali dôležitú úlohu stovky rôznych faktorov. Ovplyvnilo čínske učenie feng-šuej aj miesto budúcej automobilky? Výber správneho miesta podľa učenia feng-šuej riadi päť faktorov: lung (drak), mierne zvlnené kopce v tvare draka, süe (diera), to sú základy domu, budovy, typ pôdy a jej stabilita, ša (piesok) znamená krajinu, ktorá miesto obklopuje, šuej (voda), ktorá má byť blízko a siang (orientácia) smer, kam dom alebo budova smeruje. Už pozornému oku nemôže ujsť nápadná poloha draka, vypínajúca sa nad mestom a budúcou automobilkou. Hlavu draka symbolizuje vrch Straník, mierne znížená šija pokračuje mohutným pretiahnutým telom, masívom Dubňa a končí chvostom v sútoku rieky Kysuca a Váh. Zaujímavosťou „žilinského„ draka je, že osamelý Chlmecký vrch znázorňuje ešte dračie vajce obtekané riekami Kysuca a Váh. Pohľad na tento zaujímavý prírodný výtvor môžeme vidieť z viacerých miest: od vodného diela, z Veľkého diela alebo Hájika. Dlhým pretiahnutým telom chráni mesto a automobilku zo severu, a tým odráža negatívne vplyvy. Drak podľa čínskej mytológie predstavuje silnú a vyrovnanú energiu, a preto mu prikladajú veľký význam. Ďalšou podmienkou je pôda pod základmi budovy a krajina v okolí s vegetáciou, čo je v našich klimatických podmienkach splnené. Budovy majú byť obdĺžnikového tvaru, zozadu od severu chránené a na juh otvorené. Aj budovy automobilky sú obdĺžnikového tvaru a zo severu sú prirodzene chránené pohorím a na juh otvorené do Žilinskej kotliny. Veľmi dôležitá je voda, ktorá dodáva pozitívnu energiu. Po celej dĺžke údolím preteká rieka Váh a jej sila je znásobená ešte Vodným dielom Žilina.

Poľsko malo zlú polohu

Vyhovovala poľská lokalita v Dolnom Sliezsku na výstavbu automobilky? Podľa princípov feng-šuej objekty postavené na otvorenom priestore, vystavené silným vetrom, majú zlú polohu. Energia čchi zoslabuje a negatívne to ovplyvňuje zdravie a duševnú pohodu osôb, ktoré tam bývajú alebo pracujú. A práve takúto nevyhovujúcu polohu mala lokalita v Poľsku. Aj keď sa o tom nehovorí, som presvedčený, že pri výbere lokality pre automobilku okrem iných faktorov brali sa do úvahy aj názory geomantikov. Ich úlohou bolo posúdiť či stavba bude na pravom mieste, so správnou orientáciou a vybudovaná v správnom okamihu. Je málo miest, ktoré ležia v lokalite podľa učenia feng-šuej. Žilina sa v takejto lokalite nachádza. Mesto, ale aj budúca automobilka spĺňajú všetkých päť podmienok. Zo severu sú chránené mohutným telom draka, postavené na dobrom mieste, otvorené na juh a majú dostatok vody. Bude podľa čínskeho učenia feng-šuej aj Žilina mestom blahobytu a prosperity?

Jozef Feiler

Zdroj: Žilinský večerník, Číslo: 40 / strana 19, Utorok 3. 10. 2006, ročník XVI.