Plastika Slovanka na Hlinách — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

125/138

Plastika Slovanka na Hlinách

premietanie (slideshow)
Plastika Slovanka na Hlinách

Drevená plastika Slovanka na sídlisku Hliny V

sochár Mykola Černyš
(Foto: 27. 3. 2011)

Plastika sa nachádza na sídlisku Hliny V, uprostred zelene pri križovatke Hečkovej a Poľnej ulice. Jej názov je Slovanka. Autor plastiky Slovanka je sochár Mykola Černyš. Mimochodom, drevená plastika Slovanka, patrí medzi jeho najlepšie diela, avšak zub času zanechal na nej viditeľné stopy.
Mykola Černyš sa narodil 11. októbra 1941 v Jaropovoči (Žytomyrská oblasť) na Ukrajine. V rokoch 1960 až 1964 študoval na Umeleckej vysokej škole Stroganova v Moskve. Po skončení štúdia pracoval vo Výtvarnom fonde umelcov Ukrajiny. Pri formovaní jeho umeleckej cesty stál maliar a ikonopisec Avraam Osadčij. Vo výtvarnej tvorbe sa predovšetkým venoval dreveným reliéfom, ale i keramike, kresbe či grafike. Od roku 1975 žil a pôsobil v Žiline, kde 26. apríla 1989 aj zomrel. Posledná rozlúčka s grafikom a sochárom Mykola Černyšom sa uskutočnila dňa 3. mája 1989 v Žiline.

Autori textu a zdroj: Patrik Groma, Milan Novák a Peter Štanský, Žilinský večerník, Žilina – príbehy jedného mesta, 28. 6. 2016, č. 26, str. 20.

Známe diela sochára Mykola Černyš: Drevená plastika Slovanka na sídlisku Hliny V, plastika vo vestibule Základnej školy Karpatská a plastika na budove Žilinských mliekarni Laktis (zničená).Kategórie
Publikované
Rozmery 449*600
Návštev 13

[0] Komentárov

Pridať komentár