Barbora Birnerová — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

221/509

Barbora Birnerová

premietanie (slideshow)
Barbora Birnerová

Zástupkyňa primátora mesta Žilina Barbora Birnerová

Pamätník Cesta bez návratu – "אנדרטת "דרך ללא חזרה – "Road of no Return" Memorial
(Foto: 9. 9. 2019)

V pondelok 9. septembra 2019 si Slovensko pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Pamiatku obetí z radov židovského obyvateľstva a ostatných menšín, ktoré si vyžiadal vtedajší režim Slovenskej republiky, si dnes uctili aj v Žiline pietnou spomienkou pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste.
Pamätník stojí symbolicky na mieste, kde bol v roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nemeckých koncentračných táborov. Na vybudovaní pamätníka sa spolupodieľal žilinský rodák Arieh Klein, Čestný občan mesta Žilina, ktorý prežil holokaust. Dnešné spomienkové stretnutie pripravilo mesto v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou Žilina. Zúčastnila sa ho zástupkyňa primátora mesta Barbora Birnerová, predstavitelia židovskej náboženskej obce, deti a príbuzní zosnulého Arieha Kleina, žiaci zo žilinských základných a stredných škôl a obyvatelia mesta. Položením vencov a zapálením 6 pochodní za 6 miliónov židovských obetí II. svetovej vojny si uctili pamiatku obetí. „Touto spomienkou si pripomíname nielen 6 miliónov Židov, ale aj tých, ktorí s nasadením svojho vlastného života neváhali zachrániť mnohé židovské životy. Sú pre nás príkladom obetavosti a ľudskosti, keď neváhali ísť proti prúdu rasovej nenávisti. Vďaka nim sa podarilo zachrániť aspoň niektorých, napríklad aj malú Hetty Fisch, ktorá sa v dospelosti stala manželkou pána Kleina. Nezabúdame ani dnes, koľko smútku spôsobila ľudská nenávisť a aké zlo môže priniesť náboženská či národnostná nenávisť,“ uviedla Barbora Birnerová.
V tomto roku pripravila žilinská radnica pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl i sprievodné akcie: Expozícia judaík v ortodoxnej synagóge, návšteva Židovského cintorína a prednáška autora kníh o holokauste Petra Frankla na mestskom úrade.
Židovská komunita významne ovplyvnila charakter Žiliny a duch židovskej kultúry je tu cítiť dodnes. Na pamiatku holokaustu vybudovalo mesto v roku 2004 pamätník „Cesta bez návratu“, pri ktorom si obete tejto nešťastnej udalosti každoročne pripomíname. Deň 9. september je smutnou spomienkou na prijatie nariadenia o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex, ktorý vydala vtedajšia slovenská vláda pred 78 rokmi.

Barbora Zigová,hovorkyňa Mesta Žilina. Tlačová správa Mesta Žilina: "Žilina si pripomenula obete holokaustu", dňa 9. 9. 2019. Text prevzatý (je upravený) z web. stránky: www.zilina.sk.Kategórie
Publikované
Rozmery 906*600
Návštev 18

[0] Komentárov

Pridať komentár