Národná ulica — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

163/247

Národná ulica

premietanie (slideshow)
Národná ulica

Lavičky na Národnej ulici v Žiline

Mestská časť Staré mesto
(Foto: 6. 7. 2019)

Národnou ulicou sa začína hlavná pešia trasa cez Žilinu. Vedie od železničnej stanice až k historickému jadru mesta. Ulica vznikla na prelome 19. a 20. storočia ako spojnica medzi stanicou Košicko-bohumínskej železnice a mestom, ktorého súvislá zástavba sa v týchto časoch končila v okolí dnešnej ulice Kálov. Bola jednou z prvých ulíc, ktoré vznikli v období industrializácie, keď sa začala Žilina územne rozrastať. Na jej oboch stranách boli postavené väčšinou domy židovských obchodníkov s obchodmi na prízemí. Počas celého obdobia mala charakter obchodnej ulice.
Žilina patrila medzi prvé mestá na Slovensku, kde bola vytvorená pešia zóna. Myšlienka vylúčiť dopravu z Národnej ulice vznikla v Stavoprojekte Žilina v roku 1950. Jej autori zostali nepochopení, pretože ulicu bez automobilov si vtedy vedel málokto predstaviť. Napokon až v roku 1970 sa podarilo tento zámer presadiť a vznikla prvá pešia zóna v meste. Národná ulica sa v prvopočiatku volala Železničná ulica, neskôr Ulica Ľudovíta Košúta. Až do roku 1919, kedy ju premenovali na Masarykovu a v roku 1939 na Hlinkovu. V roku 1945 sa ulici vrátil názov Masarykova, no tento názov po krátkej dobe zmenili na ulicu Slovenského národného povstania. V eufórii po roku 1990 ulicu opäť na krátky čas premenovali na Masarykovu a v roku 1992 po premenovaní žilinských ulíc na Národnú.
Rozsiahla rekonštrukcia Národnej ulice sa začala 16. marca 1992 a skončila 10. novembra 1992. Vymenený bol asfaltový povrch s chodníkmi pre peších, obrubníky, zastarané inžinierske siete. Začalo platiť nariadenie zákazu vjazdu áut nad 5 ton na novovybudovanú dlažbu. Náklady na rekonštrukciu dosiahli asi 400 tisíc € (12 miliónov Kčs). Národná ulica sa stala v tom čase najkrajšou pešou zónou na Slovensku.

Zdroj: Patrik Groma, Žilinský večerník č. 19, str. 22, dňa 9. 5. 2012. Odborná spolupráca: Mgr. Peter Štanský.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 24

[0] Komentárov

Pridať komentár