Prestavba autobusovej stanice — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

29/60

Prestavba autobusovej stanice

premietanie (slideshow)
Prestavba autobusovej stanice

Prestavba autobusovej stanice v Žiline (2007 – 2008)

Projekt autobusovej stanice nebol zrealizovaný.

Po otvorení najväčšieho Parkovacieho domu na Slovensku v Žiline v hodnote 250 mil. korún (8,3 mol. €), Ing. Georg Trabelssie predseda predstavenstva SIRS, predstavil v priestoroch historickej žilinskej radnice primátorovi mesta Ing. Jánovi Slotovi projekt novej autobusovej stanice. Autobusové nástupište v Žiline prejde radikálnou prestavbou. Majoritný vlastník žilinskej SAD-ky SRIS ho plánuje prebudovať v takmer miliardovej investícii! Financie budú zabezpečené cez podnik SAD Žilina. Stane sa z neho moderný ucelený komplex, pričom plocha pre autobusy na prízemí zostane zachovaná. Nad autobusovým nástupišťom sa vybuduje nový obchodný dom, reštaurácie, kiná a až 500 parkovacích miest pre osobné autá. Priestory tu bude mať aj administratíva SAD Žilina. Na autobusovom nástupišti bude terminál, bude to riešené ako na letisku. Cestujúci budú mať k dispozícii digitálne tabule s potrebnými údajmi pri cestovaní či eskalátory. S výstavbou sa malo začať na na jar 2007 (ale po vyjadrení Harmana je termín neurčitý) a ukončenie výstavby je plánované v roku 2008. Po dokončení bude žilinská stanica ojedinelou a najmodernejšou na Slovensku.Kategórie
Publikované
Rozmery 790*600
Návštev 35952

[43] Komentárov

mato - Nedeľa 12 September 2010 10:26

vrchol megalomanstva. S&T: teším sa až raz spadnete na hubu!

Olda - Piatok 23 Júl 2010 17:15

oprava napoleon@sendme.cz

Olda - Piatok 23 Júl 2010 15:53

to Tonda:napi m na skype antineo1, nebo na majl napoleon@sendmer.cz

Tonda - Štvrtok 22 Júl 2010 13:25

Pana prof.Petra hledám, učil mě.
Prosím o jakýkoliv kontakt vodack@tiscali.cz
Moc díky.

olda - Piatok 02 Júl 2010 18:18

to johnnyy: no aspon ze ten Dum odboru se opravi.....kolik ja stravil hodin v kine ba i tzanecni jsem tam absolvoval:-))
Jen skoda ze po rozdeleni statu nechal Slota nebo kdo vyhodit vedouciho filmoveho klubu prof.Vojtecha Petra....je to opravdu odbornik na filmy.....no a diky Slotov musi dojizdet ucit ucne do Studenky...
Ten Aupark je fakt des.....
pokud chces muzeme pokecat na skype nik je antineo1

olda - Piatok 02 Júl 2010 18:09

to johnnyy: no aspon ze ten Dum odboru se opravi.....kolik ja stravil hodin v kine ba i tzanecni jsem tam absolvoval:-))
Jen skoda ze po rozdeleni statu nechal Slota nebo kdo vyhodit vedouciho filmoveho klubu prof.Vojtecha Petra....je to opravdu odbornik na filmy.....no a diky Slotov musi dojizdet ucit ucne do Studenky...
Ten Aupark je fakt des.....
pokud chces muzeme pokecat na skype nik je antineo1

johnnyy - Štvrtok 01 Júl 2010 20:35

no to je Aupark (obchodne centrum). V bratislave si ziskalo oblubu, tak sa zacali rozsirovat po slovensku a uz su vo viacerych mestach. v ziline sa stavia ak dobre vravim 5 rokov. prietahy s mestom a sudne spory. este k tomu leninovi :D ta socha tam uz par rokov nie je. bola nahradena sochou Ludovita Stura (bolo a je to Sturovo namestie). no a s sucasnosti tam je to co je. Vsetci cakame aky to bude mat dopad na dopravu...
dom odborov sa nejde nicit, praveze naopak v sucasnosti prebieha rekonstrukciou. neviem ako vnutri ale vonku dostava novu omietku

Olda - Štvrtok 01 Júl 2010 07:48

to johnnyy: na vlakove jsem radeji nebyl....stacil pohled kdyz jsem sel okolo......jeste se zeptam co to za hruzu predimenzovanou se postacvilo mezi Domem odboru a Slovakii, to ze zmizela ta hrozna hlava Lenina je dobre, ale ta hruza co se postavila mezi teda dvema domy.....absolutne se to tam nehodi,kdyz jsem sel okolo mel jsm vemik stisneny dokjem.... no nevim mohzna e to zda me jen.
tak me napaslo ze je zamer Dum odboru nechat zdevasrovat a pak ho zborit.....

johnnyy - Pondelok 21 Jún 2010 10:31

olda a bol si sa pozriet aj na zeleznicnom nastupisti? to je tomuto autobusovemu velmi podobne (hroza ako hroza).. nuz co koho si zilincania zvolili za primatora toho budu mat..

Olda - Nedeľa 20 Jún 2010 13:43

Zdravim diskuzi,
v ZA jsem studoval v letech 1980-84,tento mesic jsem se byl v ZA podivat co se zmenilo.zmenilo se hodne a vetsinou klepsimu,alepon na prvni pohled,ale ao autobusove nadrazoi des a hruza.....opravdu velka ostuda mesta a hlavne jejiho vedni.Ptripadalo me to jako by se zastavil cas v dobe studii.
Pro boha neco s tim udelejte.....jako vstupni brana do mesta by me nadrazi odradilo jit dal....

Milan - Piatok 16 Apríl 2010 22:35

Už zmeškalo. Podnikateľ sa realizuje v mestskej pamiatkovej rezervácii zásluhou vedenia mesta. Po voľbách robili všetko preto, aby investor nemohol nič postaviť v Žiline. Po vzájomných stretnutiach a zvláštnych ústnych zmluvách sa v plnom rozsahu realizuje priamo v centre mesta. Autobusová stanica je už mimo.

ja - Piatok 16 Apríl 2010 16:05

nejak im to mešká :)

laura - Sobota 27 Február 2010 19:30

zaujimave

žilinčan - Utorok 12 Máj 2009 11:28

žilinske autobusove nastupište je hanbov celej žiliny,ludia tam cestuju z celeho sveta.
ti smradlave budky su ako stara ciganska osada ,ludia tam chodia cikat
lebo cez vykend je wc zatvorene ,je tam prievan a v zime tam človek premrzne
malo by sa s tim niečo robiť.

aaa - Pondelok 27 Apríl 2009 08:17

Mali by ste byť radi,že sa niečo v žiline deje a buduje. Vytvárajú sa nové pracovné miesta, modernizuje sa celé mesto. Bola by škoda, keby žilina dopadla ako niektoré iné slovenské mestá, ktoré ostali zastaralé, šedivé bez akéhokoľvek rozvoja.

Suezi - Sobota 18 Apríl 2009 14:58

ja som študentka v žiline a každý den musím čakat na zastávke . je fakt hrozné najmä v zime raz vynechali 3 spoje za sebou a ja som čakala na narodeniny v teplote -15 uplne premočená 2 hodiny . Malo by sa konečne začať stavať !!!

ivo - Streda 18 Február 2009 20:02

jasne..cize zmeny sa budu tykat len vnutra stanice, resp. nastupnych ploch? nemas nahodou nejaky konkretny zdroj? Chcel by som si o tom precitat, lebo nikde som o tomto takmer nic nenasiel. Ď.

Leopold - Nedeľa 15 Február 2009 22:23

To si sa pýtal toho pravého. Hneď po voľbách bolo harmanovcami rozhodnuté, že nejaký T. tu stavať nebude a v Žiline skončil. Zakrátko po urovnaní istých trecích plôch našli však obaja korektné vzťahy cez OC Hrad, kde bez hanby vybúrali objekty mestskej pamiatkovej rezervácie a Žilinský hrad z počiatkov osídlenia Žiliny. Tu už nejaká betónová hmota (monštrum) harmanovcom uprostred pamiatkovej rezervácie neprekáža. Prestavba budovy železničnej stanice v rámci koridoru sa robiť nebude, lebo je to objekt od významných architektov Františka E. Bednárika a Ferdinanda Čapku a tam už ruka mestských demolátorov nezasiahne. Bude sa upravovať koľajisko, predlžovať nástupištia, ale či bude chcieť investor budovať premostenie cez objekty na Hviezdoslavovej, je otázne.

ivo - Nedeľa 15 Február 2009 21:42

mal som stastie spytat sa na to zastupcu primatora, ktory vravel, ze nic zatial nezacne, pretoze treba spravit koordinaciu s prestavbou zeleznicnej stanice, ktoru planuje urobit zeleznicna spolocnost v najblizsich rokoch, kedze je to v blizkom prostredi, treba navrhnut podobny styl architektury (to spominal aj Ludo myslim)..takze este si pockame

Ludo - Streda 29 Október 2008 22:43

Investor, ktorým je pán George Trabelssie a SIRS, má v Žiline ďalekosiahle zámery, ktoré nie sú viazané na jeden konkrétny projekt, takže úvahy o finančnom vyčerpaní sú naivné. Doposiaľ sú známe tieto :

- OC Autobusová stanica
- OC Hrad
- OC Národné športové centrum
- OC v priestore bývalej Makyty - križovatka Veľká Okružná-Predmestská
- OC Hviezdoslavova ul. - od hotela Polom po pohostinstvo Migréna

V názvoch projektov dominuje Obchodné centrum (OC), čo je skutočnou podstatou projektov, nie verejnosti predkladaná "nová autobusová stanica" či "Národné športové centrum". To sú len doplnkové funkcie, pod pláštikom ktorých sa má dané územie "zhodnotiť".

Súčasný stav projektov :

OC Autobusová stanica (AS) - pozastavené. Pozemok je predaný a vlastník s ním môže robiť, čo len chce. Bol zámer premiestniť AS na Kysuckú cestu do priestoru dnešného Lidl-u. Ten bol zrušený. Vedenie mesta (súčasné) trvá na úpravách projektu, investor vyčkáva. Patová situácia. Je zrejmé, že prioritou bolo komerčné využitie, nie zlepšenie pomerov AS.

OC Hrad - zámer vznikol za vedenia mesta (minulého) ešte pred začiatkom stavby parkovacieho domu. Súčasné vedenie mesta malo minimálne šance projekt ovplyvniť. Projekt bol 6x prerábaný, čo svedčí o "citlivosti" s akou chcel investor túto stavbu zasadiť do MPR.

OC Národné športové centrum - investor si od začiatku dal podmienku, že pokiaľ športovú časť projektu nezafinancujú tzv.verejné zdroje, postaví čisto komerčný objekt. T.j. koniec športovej haly (jedinej v meste), ale bez hanby žiada predať aj Dom techniky a plaváreň s pozemkami. Ukážkový príklad, ako vážne to tento projekt myslí so športom. P.S. : športové centrum skutočne nevyhnutne potrebuje 22-podlažnú administratívnu budovu...

OC - v priestore bývalej Makyty - križovatka Veľká Okružná-Predmestská - v súčasnosti prebieha výkup pozemkov a nehnuteľností, počíta sa s asanáciou budov Makyty a ostatných okolo, pokiaľ sa investorovi podarí odkúpiť aj budovu Jednoty (Kotva), pôjde aj tá dole a OC bude až po Revolučnú ul.

OC - Hviezdoslavova ul. - stav výkupu neznámy, plánovaná asanácia od hotela Polom (Makyta,T-mobile...) po Migrénu.

Leopold - Streda 29 Október 2008 21:03

Myslím si, že investor už upustil od realizácie uvedenej stavby a pustil sa pre nás nevhodným smerom, výstavbou OC Hrad. Bohužiaľ v tomto projekte mu bolo mesto ústretové, ale aj krátkozraké, lebo škody ktoré spôsobil vo vnútri veľkosťou malej mestskej pamiatkovej rezervácie, sú nenahraditeľné. Chamtivosťou zničil počiatky mestského osídlenia, Žilinský hrad, ktorý je navždy pre ďalšie generácie stratený. Na jeho mieste postavené OC v orientálnom štýle je hodený pľuvanec žilinskej verejnosti. Mal byť radšej po voľbách usmernený do stavby autobusovej stanice, kde by sa bol finančne vyčerpal a bol by od neho na desiatky rokov pokoj.

Ludo - Streda 29 Október 2008 19:36

Argumenty proti uvedenému projektu prestavby AS :

1.) Nekoordinácia s projektami prestavby železničnej stanice - jedná sa najmä o vzájomné prepojenie, ktoré je variantne riešené premostením hmoty AS ponad Hviezdoslavovu ul. a časť koľajiska s predĺženými nástupišťami
2.) 7-podlažná administratívna časť hmotovo nenadväzuje na zástavbu Hviezdoslavovej ul. (hotel Polom, VZP, Okresný súd - max.5 podlaží)+kolízia viď bod 1
3.) AS je navrhnutá so šikmými stojiskami autobusov - takéto riešenia sa navrhujú len v krajnom prípade (nutnosť vycúvania vozidla, zmenšená kapacita nástupiska) a to pri nedostatku priestoru, súčasné riešenie pozdĺžnych stojísk a objazdného pruhu je nutné zachovať
4.) nedostatočná kapacita odstavných stojísk pre autobusy
5.) nedostatočná kapacita priľahlých komunikácií Hviezdoslavova ul., ul. 1.mája, stavebná čiara objektu AS neponecháva územnú rezervu na rozšírenie, príp. doplnenie pruhov

Z celého projektu je zrejmá snaha prednostného využitia pozemku na komerčné objekty obchodu a administratívy, pričom AS je významovo až na poslednom mieste. Hodnotenie nemôže vychádzať z "ľúbivýchˇ" vizualizácií exteriéru, ale odborného zhodnotenia funkčnosti zámeru. Pokiaľ investor prepracuje projekt tak, aby horeuvedené nedostatky boli odstránené, bude realizácia skutočným prínosom pre mesto a perspektívnym riešením.

johnnyy - Utorok 28 Október 2008 21:36

hmm.. argument.. skoro ziadny.. jedine co ma napada ze to nechcel postavit preto lebo prachy by isli este slotovi a nie jemu..

Palo - Utorok 28 Október 2008 21:01

Vážne by ma zaujímalo, aký argument mal v tomto prípade Harman??? Už sa mohlo finišovať so stavbou...a mohli sme byť ako mesto úplne niekde inde...

zuzu - Štvrtok 25 September 2008 12:55

Tiez som toho nazoru, ze tato stavba je asi najpotrebnejsia zo vsetkych tu v Ziline realizovanych.....
Skoda, ze sa nic nedeje..... mohlo to byt uz hotove... bola by to fakt parada...

Dufajme, ze raz sa takejto stanice dozijeme.... hlavne tu v Ziline, kde mam pocit, ze sa nikto z nikym nevie na nicom dohodnut .... hroza...

Staaaar - Utorok 22 Júl 2008 21:16

Mnoo toto by bolo uzastne keby take nieco bolo .. fakt supeeer.... uz by ste mohli zacat cim skor stavat ... :) kuaasnee to je..:)))))

Peter - Pondelok 02 Jún 2008 15:24

Kto je to ten Yuri?
Ty si bol niekedy v Brne? A vies vôbec ako Brno vyzerá??? Tak zvonařka sa vola ta ich stanica a je priamo v centre + sa tam nachádza aj najväčšie nákupné centrum v Strednej európe. A Praha? je to hllllboko v centre.Si kukni mapu.A ak si nebol nikde inde ako mozno v Bytči tak ti dam priklady miest kde sú stanice v cemtre:Berlin,Kodaň,Goteborg,Zahreb,Viedeň,Budapešť a X ďalších. A ešte som zvedavý, že keď zmeškáš bus , ako budeš utekať na vlak, ktorý ide o 5 min.

Axxo - Streda 14 Máj 2008 08:20

To je riadna hovadina, že stanica má byť na okraji mesta. To som ešte nikde nevidel. Ak to postavia, tak to bude úplna paráda. Taku stanicu nemaju ani v Toronte :-) Ale teraz važne. Fakt by sa to hodilo postaviť. Keď vidím ako tam v zime mrznú ľudia, tak je mi normálne zima. Nechcel by som.

Dusan - Nedeľa 06 Apríl 2008 18:08

tak vizualizacia celeho projektu vyzera fajn ale uz sa malo davno stavat takze newiem kedy chcu zacat

Marel - Sobota 29 Marec 2008 08:17

Cakame, cakame, a nic. Zilina potrebuje kvalitnu autobusovu stanicu, najlepsie taku, aby sa dalo bezproblemov prechadzat k zeleznici. Taktiez by sa zislo aj okolie trochu upravit.

Yuri - Štvrtok 13 Marec 2008 20:41

...ako v pesničke:zabúdaj,zabúdaj...a Reny,aj v Blave,Košiciach,B.Bystrici,Trnave,či Brne a Prahe sú autobusové stanice na okraji mesta?Ani v Montreale nie.

reny - Štvrtok 06 Marec 2008 09:59

co vam to sibe...v kazdom normalnom velkom meste je stanicena okraji mesta a nie v centre...uz vam fakt drbe na tu hlavu

zeleny - Pondelok 28 Január 2008 20:12

tak asi nie, lebo vraj prebieha nieco ako posudzovanie vplyvu na zivotne prostredie a trva dost dlho, takze asi fakt mozme snivat :(

TonyZA - Utorok 22 Január 2008 14:00

Tak ako to vyzerá, začne sa alebo nie? Vážne by sa to hodilo...

mike - Sobota 19 Január 2008 22:31

Ojedinela urcite nebude :D

lulu - Streda 16 Január 2008 13:36

No už by sa malo s tou vystavbou konečne začať.To je fakt hrozne čakať tam večer o 22:00 na bus......brrrrrrrr.........Škoda že sme nezvolili Janka, všetko by malo iné obrátky..........

to je jedno - Utorok 11 December 2007 16:21

MYslite ze to postavia ked Slotu nezvolili za primatora??? Mozeme snivat dalej!

jarka - Štvrtok 18 Október 2007 22:29

to si robíte srandičky

ivoxxx - Nedeľa 16 September 2007 11:07

snivaj dalej :)

o - Pondelok 06 August 2007 00:47

uz zacali?

risototh - Sobota 28 Júl 2007 00:50

len ci aj niekedy s touto stavbou zacnu. tato by sa snad hodila mestu najviac.

hostka - Piatok 01 Jún 2007 21:43

žilinským " biznismenom " sa darí

host - Štvrtok 22 Marec 2007 16:10

velmi dobre
Pridať komentár