Hollého ulica v Žiline
Mestská časť Staré mesto
(Foto: 6. 8. 2013)
Hollého ulica sa nachádza severne od historického jadra mesta. Ulica je vymedzená križovatkou s Ul. Kálov a končí pri Šoltésovej ulici. Ulica je po celej dĺžke rovná, dlhá je asi 650 metrov. Na ulici sú postavené obytné domy, niekoľko súkromných víl, sídlia tu firmy, spoločnosti a základná škola. Je pomenovaná po Jánovi Hollom (1785 – 1849), slovenskom katolíckom farárovi, spisovateľovi, básnikovi, prekladateľovi a národnom buditeľovi.
Obytný dom majiteľa zápalkovej továrne Samuela Wittenberga projektoval Fridrich Weinwurm a stavala stavebná firma A.Windholz. Jednoposchodová stavba s betónovými základmi, z tehál a bridlicovou strechou, čiastočne podpivničená, vonkajšia terasa. Funcionalizmus. Stavba sa postavila v rokoch 1924 – 1925. Obytný dom je ukážkou výnimočne kvalitnej architektúry renomovaného architekta, ktorý je jedným z najvýznamnejších osobností modernej architektúry.
(Text prevzatý: Evidenčný list pamätihodnosti mesta č. 13. Evidenčný list spracoval: Komisia pre PM, júl 2009.)
Obytný dom Wittenberga je zapísaný do Zoznamu pamätihodností mesta Žilina pod č. 09 na základe návrhu, ktorý schválili poslanci MsZ v Žiline dňa 24. augusta 2009.
Ing. arch. Fridrich Weinwurm sa narodil 30. augusta 1885 v Borskom Svätom Mikuláši v židovskej rodine. Študoval na bratislavskom lýceu, potom architektúru v Drážďanoch v rokoch 1898 – 1906 a neskôr pokračoval v štúdiách v Berlíne Po prvej svetovej vojne sa usadil v Bratislave, kde začal pôsobiť ako samostatný architekt. V roku 1924 Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei založili spoločný ateliér Weinwurm-Vécsei. Ich spolupráca bola mimoriadne plodná. V Žiline naprojektovali stavbu Považskej agrárnej a priemyselnej banky, ktorá bola nevhodne umiestená v historickej zástavbe namiesto troch meštianskych domov až napokon pre veľkú kritiku odbornej a občianskej verejnosti bola na konci deväťdesiatych rokov odstránená. V Žiline bolo z tohto ateliéra postavených niekoľko obytných domov a víl. Významné projekty sú postavené v Bratislave, Piešťanoch a iných mestách. Profesionálna kariéra Fridricha Weinwurma bola ukončená tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny. Kvôli židovskému pôvodu a aktivitám v ľavicovej politickej scéne museli roku 1938 zatvoriť ateliér Weinwurm-Vécsei. V roku 1941 bol uväznený v Ilave a zahynul za nevyjasnených okolností, pravdepodobne v roku 1942 pri pokuse o útek cez štátne hranice.
Kategórie |
|
Publikované |
|
Rozmery |
800*600 |
Návštev |
19 |
[0] Komentárov