Žilinská radnica — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

123/308

Žilinská radnica

premietanie (slideshow)
Žilinská radnica

Historická radnica mesta Žiliny

The Town Hall of Zilina
(Foto: 24. 5. 2023)

Žilinská radnica. Nárožný objekt s čelom do námestia na dlhej parcele, bočnou fasádou do Radničnej ulice takmer až po ulicu Horný val. Pôvodná radnica z druhej polovice 19. storočia. Dvojpodlažná, v zadnej časti trojpodlažná, dispozične jednotraktová nárožná budova s trojosovou fasádou s arkierom a vežičkou do priečelia a arkádami podlubia. Vchod vedie jednoramenným reprezentačným schodišťom do miestnosti na poschodí zo strany Radničnej ulice. Je čiastočne podpivničená kamennou zaklenutou pivnicou. Základný slohový charakter: suterén je pôvodne gotický, prízemie a poschodie začiatok 20. storočia, elektika.
V deväťdesiatych rokoch dom obnovili, zrekonštruovali novým zastrešením a vikiermi, obnovili pôvodnú gotickú kamennú pivnicu, reštaurátorsky obnovili fasádu objektu. Na fasáde do námestia je zvonkohra a do pôvodnej vežičky osadili hodiny. Autorom komplexnej obnovy a rekonštrukcie bol Ing. arch. Peter Čerňanský, spolupráca Ing. arch. Viliam Šlopek. V súčasnosti slúži objekt ako reprezentačné sídlo primátora mesta.

Zdroj: Moravčík, J., Štanský, P., Šlopek, V.: "História Žiliny – Žilinský rínok", Žilina: EDIS – vydavateľstvo Žilinskej univerzity v spolupráci s Regionálnym osvetovým strediskom Žilina, 2002, s. 74.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 17

[0] Komentárov

Pridať komentár