Ulica Jána Milca — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

238/308

Ulica Jána Milca

premietanie (slideshow)
Ulica Jána Milca

Ulica Jána Milca v Žiline

Mestská časť Staré mesto
(Foto: 1. 5. 2023)

Ulica Jána Milca je dlhá asi 600 metrov, vymedzená je križovatkou s Národnou ulicou na severnej strane a križovatkou s Ulicou M. R. Štefánika na južnej strane. Postavené sú na nej obytné budovy, spoločnosti, banky, penzión, lekárne a poliklinika. Ulica je pomenovaná po žilinskom mešťanostovi Jánovi Milcovi.

Ján Milec (1847 – 1901) bol žilinský mešťanosta, ktorý bol zvolený v Žiline v rokoch 1873 – 1874. Bol advokátom a predsedom žilinskej Vzájomnej pokladnice a mal vplyv aj na vývoj bankovníctva v Uhorsku. Zaslúžil sa vznik slovenskej Tatrabanky. Ján Milec a Rudolf Krupec zvolali zasadnutie do Turčianskeho Sv. Martina 8. októbra 1884, na ktorom vznikla Tatra banka (Tatra, hornouhorská banka). Zasadnutia sa zúčastnili významné osobnosti Štefan Marko Daxner, Ján Kohút, Jozef Fábry, Matúš Dula, Ján Francisci, Pavol Mudroň, Peter Makovický, neslušský dekan Pavol Valjašek a ďalší. Bol zakladajúcim členom Matice slovenskej a členom vedenia Slovenskej národnej strany. Zakladateľ a spolumajiteľ žilinského mlyna i účastinnej spoločnosti Žilinská cementáreň (1901), ktorú postavili na jeho pozemkoch v Lietavskej Lúčke. Zomrel v Žiline.

Zoznam žilinských ulíc, námestí a verejných priestranstiev v našej wikipédii (kliknite): Žilinské ulice a námestia.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 18

[0] Komentárov

Pridať komentár