Križovatka Rajecká – Bitarovská — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

161/285

Križovatka Rajecká – Bitarovská

premietanie (slideshow)
Križovatka Rajecká – Bitarovská

Svetelná križovatka Rajecká ulica (cesta I/64) – Bitarovská cesta

Svetelné signalizačné zariadenie
(Foto: 30. 8. 2022)

Pri výstavbe diaľničného privádzača Lietavská Lúčka – Žilina bola od 1. decembra 2020 presmerovaná doprava od Rajca do Žiliny na križovatke cesty I/64 (Rajecká ulica) pri sídlisku Solinky. Doprava bola odklonená cez kruhový objazd pri OC METRO a od neho sa pripája na jestvujúcu štvorpruhovú Rajeckú ulicu (cesta I/64). Cez uvedenú križovatku už nie je možný priamy prejazd od Bytčice do Žiliny.

Svetelná signalizácia na križovatke Solinky (križovatka cesty 1/64 Rajecká ulica – Bitarovská cesta) bola slávnostne otvorená dňa 4. 11. 2013 (pondelok) o 10:00 hod. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil primátor mesta Žilina Igor Choma a riaditeľ divízie verejného osvetlenia Siemens s. r. o. Richard Procík.

Križovatka Solinky, v skutočnosti vetva z diaľničného privádzača (DP) z centra v nedokončenej križovatke, bola zle dopravne postavená. Od centra po križovatku na Solinkách je vybudovaná štvorpruhová komunikácia (70 km/h), ktorá v budúcnosti bude pokračovať poza Bytčicu na križovatku D1 v Lietavskej Lúčke. V tomto čase štvorpruhová komunikácia pred križovatkou mierne stúpa, a teda vodiči nevidia križovatku pred sebou. Navyše je vedená miernym oblúkom. Tu sa zbiehajú aj dva rýchle pruhy do jedného. Po dosiahnutí vrchola začne komunikácia klesať na úroveň pôvodnej komunikácie do Bytčice. V tomto šikmom a neprehľadnom priestore je postavená križovatka smerom do priemyselnej zóny a na sídlisko Solinky. Navyše zo sídliska je komunikácia zapustená do zeme (popod budúci DP) a šikmo vyúsťuje do neprehľadnej križovatky. Z tejto polohy vodič prichádzajúce vozidlá sprava dobre nevidí. Ak ide vodič zo Soliniek smerom na Rajec, v rannej a poobedňajšej špičke nemá absolútne žiadnu šancu dostať sa na hlavnú cestu. Obmedzenie rýchlosti na ceste I/64 zo 70 na 40 km/h situáciu v križovatke nevyriešilo.
Za túto križovatku je zodpovedná Slovenská správa ciest (SSC) Bratislava, ktorá niekoľko rokov nemala žiadny záujem riešiť túto katastrofálnu situáciu. Vyhovárali sa na nedokončený DP, ktorého výstavbu, ale aj diaľníc v okolí Žiliny v roku 2010 zastavil vtedajší minister J. Figeľ (KDH). V minulosti pri výstavbe bola plánovaná cestná svetelná signalizácia, ale z úsporných opatrení sa nepostavila. Slovenská správa ciest opakovane odmietala zriadiť svetelnú signalizáciu, lebo podľa nich je to len provizórne riešenie, definitívne sa bude križovatka riešiť až po dostavbe privádzača, ktorý pripravuje Národná diaľničná spoločnosť. Privádzač sa však bude stavať ako súčasť stavby diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Dubná Skala čo je však nedohľadne.
Na silný tlak mesta, osobne primátora Žiliny Ing. Igora Chomu, konečne v roku 2012 SSC zaradila výstavbu svetelnej signalizácie do investičného plánu a v roku 2013 sa začalo s jej výstavbou. Spoločnosť Siemens zabezpečí technológie za približne 60 000 eur, Mesto Žilina zabezpečí zemné práce, uloženie káblov a osadenie stožiarov a Slovenská správa ciest dopravné značenie. Výstavba svetelnej signalizácie bude stáť asi 130 000 eur.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 13

[0] Komentárov

Pridať komentár