Kaplnka v Hruštinách — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

354/365

Kaplnka v Hruštinách

premietanie (slideshow)
Kaplnka v Hruštinách

Kaplnka v Hruštinách

(Foto: 3. 8. 2022)

Podľa vyjadrenia poslanca MsZ Patrika Gromu 8. októbra 2021 začali s opravou najkrajšej kaplnky v okolí Žiliny o čosi skôr ako bolo v pláne, pretože ju vážne poškodil spadnutý konár. Zo zúboženej prícestnej kaplnky odstránili rozbitú a prehnitú strechu, ktorú dajú vyrobiť v rovnakom tvare. Počas rekonštrukcie budú postupovať v zmysle reštaurátorského výskumu a svätyni vrátia pôvodnú podobu z 19. storočia. Poďakovanie za finančnú podporu patrí: poslancom MsZ Jana Filipová a Ondrej Šoška, mestu Žilina, spoločnosti ALL REALITY, občianskemu združeniu NOBIS PROSPERE a za pomoc pri výskume: archivárovi Petovi Štanskému a reštaurátorovi Jozefovi Doricovi.
Dňa 2. 8. 2022 poslanec MsZ Patrik Groma a priatelia osadili novú šindľovú strechu na kaplnke v Hruštinách. Postupne jej vracajú pôvodnú podobu spred 200 rokov.

Prícestná kaplnka pri bývalej hlavnej ceste zo Žiliny do Martina pri zaniknutej miestnej časti Hruštiny. Osada Hruštiny, ako aj bývalá cesta do Mojšovej Lúčky zanikli pri výstavbe Vodného diela Žilina. Dnes cesta končí pri vodnej nádrži, kde sa nachádza parkovisko. Cesta zo Žiliny pred výstavbou vodného diela schádzala z terajšej cesty I/18 v Žiline na Šibeniciach prudko k rieke Váh a prechádzala cez bývalé Hruštiny (22 domov) do obce Mojšova Lúčka. Odtiaľ pokračovala ďalej do Strečna. Po zaniknutej osade Hruštiny zostala pomenovaná ulica.Kategórie
Publikované
Rozmery 397*600
Návštev 19

[0] Komentárov

Pridať komentár