Marián Čapka, akad. maliar — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

457/535

Marián Čapka, akad. maliar

premietanie (slideshow)
Marián Čapka, akad. maliar

Marián Čapka, akademický maliar

XXV. Slávnostná akadémia Zboru Žilincov – Udelenie Prestížnej ceny Genius loci Solnensis
(Foto: 15. 6. 2022)

Marián Čapka je roduverný Žilinec. Narodil sa v Žiline 14. augusta 1950 v rodine výtvarníka Štefana Čapku. Už v útlom veku patrili pastelky, štetec, farby a papier k jeho najobľúbenejším hračkám. Po skončení základnej školy v rodnom meste, pokračoval v štúdiu, na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave odbor grafiky, kde zmaturoval v roku 1969. V štúdiu ďalej pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri knižnej tvorby a grafiky, u neskoršieho národného umelca a nositeľa viacerých svetových ocenení za grafickú tvorbu, profesora Albína Brunovského. Tu sa stretol aj so známkovou tvorbou, jednou z najnáročnejších ilustrátorských prác. Po promócii v roku 1977 sa usadil v rodnej Žiline, kde pôsobil do roku 1995 ako slobodný profesionálny umelec. Po roku 1995 začal pedagogický pôsobiť na Základnej umeleckej škole v Žiline, odbor výtvarný, kde pôsobil až do dosiahnutia dôchodkového veku.
Ilustruje knihy domácich ale aj zahraničných autorov, čím sa zaradil medzi vyhľadávaných autorov na slovenskej výtvarnej scéne. Knihy s jeho ilustráciami vychádzali v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Rusku, Poľsku, Maďarsku, v bývalej Juhoslávii, vo Fínsku, dokonca aj v Amerike.
Jeho diela sa pohybujú v imaginatívno-poetickej rovine a zaujali nielen detských, ale aj dospelých čitateľov. Nechýbajú medzi nimi indiánky, ktoré mu boli spomienkou na detské časy prežité pri starej žilinskej tehelni, ktorá stala oproti dnešnej železničnej zástavke Žilina- Záriečie, v minulosti nazývanej Žilina-teheľňa. Za ilustrovanie Siouxských rozprávok orlích pier dostal v roku 1989 ocenenie Najkrajšia kniha roka na Slovensku. Vo svojej ilustrátorskej tvorbe používa predovšetkým techniku akvarelu. Má zmysel pre detail a drobnokresbu, ktorú osadzuje do konkrétneho rozprávkového prostredia, ktorého problematiku umocňuje teplými farebnými tónmi. Od roku 1997 sa úspešne podieľa aj na slovenskej známkovej tvorbe ako autor výtvarných návrhov poštových známok a príležitostných pečiatok. Za svoju prácu v tejto oblasti získal viacero cien udelených Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky. V roku 2010 získal 1. miesto v ankete Najkrajšia poštová známka roka 2009, za výtvarný návrh poštovej známky osobnosti – Žofia Bosniaková . V roku 2013 získal tiež 1. miesto v súťaži Kniha horného Považia 2012 za knihu Najkrajšie slovenské povesti o zvonoch i ďalšie medailové umiestnenia.
Zo svojej výstavy ilustrácií Abeceda skáče do školy uskutočnenej v roku 1994 v Mestskom divadle v Žiline, daroval Detskému oddeleniu dnešnej Fakultnej nemocnice v Žiline 70 kusov obrázkov, ktoré tam visia dodnes. Za autorstvo návrhu poštovej známky Rímske légie v Trenčíne mu v roku 2004 udelili pamätnú medailu mesta Trenčín. Inšpiráciou pre jeho tvorbu je príroda, žena, hornatá krajina v okolí Žiliny, posiata hradmi a zámkami, osobné zážitky z detstva a tiež nespočetné množstvo preštudovaného cestovného a historického materiálu.
Je členom Spolku grafikov a Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska. Tvorí vo svojom ateliéri na žilinskom Bulvári. Je ženatý, má dve deti a dve vnúčatá. Jeho koníčkom je príroda a turistika. Neznáša hlúpych a zákerných ľudí.

Spracoval Ing. Gustáv Krušinský, predseda Zboru Žilincov, prepísali Ing. Andrej Dorčík, tajomník Zboru Žilincov a Ing. Ladislav Ondruš, člen rozšíreného predsedníctva Zboru Žilincov. Žilina, jún 2022.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 25

[0] Komentárov

Pridať komentár