Ulica Antona Bernoláka — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

95/121

Ulica Antona Bernoláka

premietanie (slideshow)
Ulica Antona Bernoláka

Ulica Antona Bernoláka v Žiline

Bývalé Námestie Ľudovíta Štúra
(Foto: 6. 6. 2020)

Ulica Antona Bernoláka tvorí hlavnú ulicu medzi sídliskami Hliny I – IV. Od 17. 9. 2012 schválením MsZ v Žiline ulica pokračuje do priestranstva bývalého námestia Ľudovíta Štúra a končí Ulicou Romualda Zaymusa. V minulosti niesla názov Trieda obrancov mieru. Projekt prvého sídelného útvaru Hliny I – IV spracoval architekt Ferdinand Čapka spolu s L. Bauerom. Pri návrhu sídelného útvaru dosiahli prirodzenú väzbu historického jadra Žiliny s novou zástavbou Hliny I a II, vytvorením nového priestoru pre budúce Námestie Ľudovíta Štúra a viacúčelovej zástavby Ulice Antona Bernoláka.

Ulica Antona Bernoláka tvorí hlavnú ulicu medzi sídliskami Hliny I – IV. Od 17. 9. 2012 schválením MsZ v Žiline ulica pokračuje do priestranstva bývalého námestia Ľudovíta Štúra a končí križovatkou s Ulicou Romualda Zaymusa. V minulosti mala názov Trieda obrancov mieru.

Ulica je pomenovaná podľa slovenského jazykovedca Antona Bernoláka, rodáka z Oravy. Po teologických štúdiách pôsobil v Trnave a neskoršie bol dekanom v Nových Zámkoch. Bol vedúcou osobnosťou Slovenského učeného tovarišstva. Je tvorcom zavedenia spisovnej slovenčiny (bernolákovčina), ktorá vychádzala z kultúrneho prostredia západoslovenčiny.

Zoznam žilinských ulíc a verejných priestranstiev v našej wikipédii (kliknite): Žilinské ulice a námestia.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 13

[0] Komentárov

Pridať komentár