73 Židovský starobinec (SK) — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

108/121

73 Židovský starobinec (SK)

premietanie (slideshow)
73 Židovský starobinec (SK)

73 – Židovský starobinec v Žiline (Hollého 9)

Turistická informačná tabuľka č. 73 s QR kódom na bývalom Židovskom starobinci
(Foto: 16. 6. 2018)

Dvojpodlažná podpivničená budova na Hollého ulici bola postavená žilinskou firmou Ing. Vojtecha Fridnera podľa projektov Ing. arch. Michala Maximiliána Scheera z roku 1935 ako starobinec. Stavebníkom objektu bol Židovský ženský spolok v Žiline. V tom čase mu predsedala Irma Voglová, manželka generálneho riaditeľa „Žilinskej súkennej továrne“ (neskoršie Slovena). Stavba trvala necelý rok a dokončili ju v roku 1936. Cieľom spolku bola dobročinnosť, najmä pomoc židovským chudobným, vdovám, sirotám a starým ľuďom.
O tom, že budova s nepravidelným tvarom 15,4 krát 16,8 a výškou 8,8 metra bola určená pre starobinec, svedči aj to, že na prízemí mala veľkú jedáleň, kuchyňu a štyri izby. Na poschodí boli ďalšie štyri izby, kúpeľňa a záchod. Smerom do dvora mali otvorenú terasu. Vo zvýšenom suteréne bola kotolňa, sušiareň a práčovňa.
V roku 1940 prevzala budovu „Ústredňa židov, okresná odbočka v Žiline“, ktorá vznikla v septembri 1940. Na Ústredňu židov prešiel majetok všetkých dovtedy existujúcich židovských spolkov a organizácií a členstvo v nej bolo pre každého žida žijúceho na Slovensku povinné. Bola to jediná inštitúcia zastupujúca a koordinujúca všetky záležitosti židov. Odbočka zriadila od novembra 1940 ľudovú kuchyňu, ktorá rozdávala teplé jedlá nezamestnaným.
V roku 1944 sa v starobinci skrývali prví dvaja utečenci z Osvienčimu-Birkenau Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Napísali tu rozsiahlu správu o tom, čo sa dialo so židmi v Osvienčime v rokoch 1942 až 1944. Správa bola dokončená 27. apríla 1944. Preložená do nemčiny sa dostala do celého sveta a poskytla informácie o masových vraždách v koncentračnom tábore. Po roku 1945 slúžila budova na ubytovanie navrátilcov z koncentračných táborov. Dnes je v nej sídlo Židovskej náboženskej obce Žilina .

Zdroj: Mgr. Peter Štanský, doc. Ing. Novák Milan, PhD. Text prevzatý z webovej stránky TIK Žilina (kliknite): www.tikzilina.eu.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 17

[0] Komentárov

Pridať komentár