QR kód pri pamätníku — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

322/395

QR kód pri pamätníku

premietanie (slideshow)
QR kód pri pamätníku

QR kód pri Pamätníku Carla Gustava Swenssona

Park Carla Gustava Swenssona
(Foto: 30. 10. 2021)

Mesto Žilina a občianske združenie Servare et Manere slávnostne odhalili 29. októbra 2021 nový pamätník na počesť významného švédskeho krajinného architekta Carla Gustava Swenssona. Slávnostného odhalenia sa zúčastnil primátor mesta Žiliny Peter Fiabáne, predseda OZ Servare et Manere Marek Sobola, veľvyslankyňa Švédskeho kráľovstva Annika Markovic, veľvyslankyňa Slovenskej republiky vo Švédskom kráľovstve Martina Balunová, Michael Schwahn z Mníchova, sochár Michal Janiga, historik Peter Štanský a ďalší hostia. Dielo je postavené v priestore ohraničenom ulicami Kysucká a Športová, ktorý nesie názov Park Carla Gustava Swenssona. O premenovaní kedysi bezmenného parčíka rozhodla Názvoslovná komisia mesta Žiliny a návrh odobrilo mestské zastupiteľstvo. Nový žilinský park s pamätníkom je zaujímavý aj tým, že ide zatiaľ o jediné pomenovanie parku po švédskom občanovi na Slovensku a pravdepodobne jediné pomenovanie parku po Swenssonovi v Európe.
V roku 2021 uplynie 160 rokov od narodenia C. G. Swenssona a tiež 130 rokov od vybudovania parku pri žilinskej Súkenke. Keďže ide zatiaľ o jediné preukázané a tiež jediné dochované dielo tohto architekta na celom území Slovenskej republiky, rozhodlo sa mesto financovať Pamätník C. G. Swenssona. Celková investícia na vybudovanie parku a pamätníka dosiahla 30-tisíc eur. Dielo zrealizovalo občianske združenie Servare et Manere. Autormi sú krajinný architekt a umelec Marek Sobola, sochár Michal Janiga a Ján Janík, zabezpečujúci celkovú technickú dokumentáciu a dizajn informačných panelov rozmiestnených v parku.
Carl Gustav Swensson (15. júna 1861 – 13. apríla 1910) bol krajinný architekt švédskeho pôvodu a európskeho významu, ktorý pracoval na záhradných a krajinárskych projektoch vo Švajčiarsku a na území dnešného Rakúska, Česka, Poľska, Slovinska a Chorvátska. Na Slovensku pracoval nielen na sadových úpravách okolo Továrne na spracovanie súkna (Silleiner Fabriken Adolf Löw & Sohn, neskoršie známej ako Slovena) či na projekte záhrady okolo žilinskej vily Karla Löwa, pre Löwovcov Swensson postavil aj pavilón na Žilinskej priemyselnej výstave v roku 1903 v Žiline.Kategórie
Publikované
Rozmery 397*600
Návštev 22

[0] Komentárov

Pridať komentár