67 Železničná kolónia (SK) — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

261/420

67 Železničná kolónia (SK)

premietanie (slideshow)
67 Železničná kolónia (SK)

67 – Obytná kolónia Košicko-bohumínskej železnice, P. O. Hviezdoslavova 731/32

Turistická informačná tabuľka č. 67 s QR kódom na Obytnej kolónii Košicko-bohumínskej železnice (dnes Penzión PARS)
(Foto: 4. 12. 2008)

Objekt, v ktorom je dnešný Penzión PARS, patril do železničiarskej kolónie postavenej po roku 1870, keď sa Žilina stala zastávkou novovybudovanej Košicko-bohumínskej železnice. V tom čase získala železničná spoločnosť veľké pozemky nielen na stavbu samotnej železničnej trate a budovy stanice, ale aj v jej okolí, najmä medzi dnešnými ulicami P. O. Hviezdoslava, 1. mája a Jána Milca. Košicko-bohumínska železnica tu postavila kolóniu minimálne ôsmich prízemných podpivničených domov, v ktorých bývali jej zamestnanci aj so svojimi rodinami. V kolónii bola tiež ubytovňa pre zamestnancov (nocľaháreň), ktorí v Žiline len prespávali pri svojich pracovných povinnostiach v službách železníc (rušňovodiči, vlakvedúci, sprievodcovia a pod.). Podľa archívnych záznamov v každom dome bývalo štyri až päť rodín. Jedna časť týchto domov sa zachovala až do roku 1964 a boli asanované, keď sa v tomto priestore začala výstavba objektov Vojenskej fakulty Vysokej školy dopravnej. Pri výstavbe školy bolo tiež zrušené futbalové ihrisko a plavecký bazén ŠK Rapid.
V súčasnosti sú tu sídla Fakulty špeciálneho inžinierstva, Ústav súdneho inžinierstva a Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. Druhá časť kolónie a stará nocľaháreň boli asanované pri výstavbe administratívnych budov vtedajších Československých štátnych dráh (dnešné Železnice Slovenskej republiky). V jednej z nových budov bola jedáleň i nová ubytovňa pre vlakové čaty (vlakvedúci a sprievodcovia vlakov) a podľa potreby tu prespávali aj rušňovodiči.
Zo všetkých domov starej kolónie zostal len objekt dnešného Penziónu PARS. Tento mal pôvodné číslo 449. V roku 1938 v ňom bývali štyri rodiny s celkovým počtom 12 osôb. Dom bol obdĺžnikového tvaru, podpivničený, s vchodom v strede budovy. Postavili ho z režného muriva – červených škárovaných tehál. Od päťdesiatych rokov minulého storočia až do roku 2008 bola v dome závodná materská škola železníc. Celý objekt prešiel v rokoch 2009 až 2010 komplexnou rekonštrukciou a bol prestavaný na reštauračné a ubytovacie priestory. Ponúka tiež záhradu s terasou a parkovisko. Penzión má pohodlné ubytovanie a stravovanie pre 30 ľudí v 2-posteľových, 3-posteľových a 4-posteľových izbách. Každá izba má samostatnú kúpeľňu, ktorá je vybavená sprchovacím kútom, umývadlom a WC. V penzióne je spoločenská miestnosť s kapacitou 60 miest.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský, doc. Ing. Novák Milan, PhD. Text prevzatý z webovej stránky TIK Žilina (kliknite): www.tikzilina.eu.Kategórie
Publikované
Rozmery 800*600
Návštev 20

[0] Komentárov

Pridať komentár