Ján Mičica

Z Žilina Gallery Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Kapitán Ján Mičica

Ján Mičica patril spolu s Mikulášom Bolom a Augustínom Šmehýlom medzi prvých pilotných žiakov. Aj oni ako chlapci pozorovali letecký výcvik plachtárov na Straníku. Aj oni im pomáhali vynášať klzáky a vetrone na vysoký kopec. Ich túžba lietať sa začala plniť, keď ich Štefan Pleško zaradil do plachtárskeho výcviku

Ján Mičica absolvoval plachtársky výcvik na Straníku pod vedením Štefana Pleška a neskôr Pavla Poliačka. Ukončil ho roku 1936. Neskôr aj on pôsobil na Straníku ako inštruktor plachtárskeho výcviku. Roku 1946 absolvoval na letisku v Žiline výcvik motorového pilota. Jeho učiteľom lietania bol Pavol Poliaček. Lietanie sa stalo neskôr jeho povolaním.

Ján Mičica sa narodil 7. februára 1920 v Zástraní. Po absolvovaní leteckého výcviku motorového pilota v čase novovzniknutej leteckej organizácie Dobrovoľný zväz letectva (Doslet) lietal ako pilot vlekár vetroňov. Po smrti pilota Jána Budíka od roku 1954 lietal ako pilot vysadzovač na lietadle UC-61Fairchild. Roku 1955 sa preškolil na pilota vysadzovača na lietadlo C-3 Siebel, na ktorom lietal dva roky. Po nalietaní dostatočného počtu hodín a získaní potrebnej praxe na väčšom dvojmotorovom lietadle odišiel v lete roku 1957 pracovať do Československých aerolínií.

Letel ako dopravný letec na linke Bratislava – Karlovy Vary – Mariánske Lázně a späť. Dňa 8. júna 1972 sa stala na tejto linke tragická udalosť. Pri únose jeho dopravného lietadla teroristi a vzdušní piráti na čele s Adamicom zastrelili v lietadle Jána Mičicu. Šťastím pre cestujúcich bolo, že riadenie lietadla ihneď prevzal jeho spolupilot Dominik Chrobák. Nové žilinské letisko v Dolnom Hričove v tom čase nebolo celkom dokončené. Žiaľ, prvé lietadlo, ktoré na ňom pristálo, L-410 turbolet, priviezlo telesné pozostatky Jána Mičicu.

Ján Mičica zahynul pri svojom povolaní, ktoré mal rád. Zahynul zákernou rukou vraha. Mal 52 rokov, keď musel opustiť manželku a tri milované deti. Na poslednej ceste sa s kapitánom Jánom Mičicom rozlúčilo niekoľko tisíc obyvateľov Žiliny a širokého okolia. Bolo medzi nimi aj veľa pilotov Československých aerolínií a početná rodina letcov a parašutistov z Krajského aeroklubu v Žiline. Ako posledný pozdrav piloti Vasil Kollár a Bohuš Michulek zhodili na hrob Jána Mičicu veniec a kyticu kvetov z vrtuľníka.

Zdroj: Pecko, M.,: "História Žiliny – Z dejín letectva a parašutizmu v Žiline", Žilina: EDIS – vydavateľstvo Žilinskej univerzity v Žiline, 2005, s. 21 a 22.


Kpt. Ján Mičica

Na budove Kultúrneho domu v Zástraní je umiestená pamätná tabuľa venovaná kpt. Jánovi Mičicovi. 8. júna 1972 bol pri únose česko-slovenského lietadla L-410 A zavraždený. V lietadle bolo 15 cestujúcich, z toho 10 únoscov. Ich šéf Lubomír Adamica zastrelil pilota a druhý pilot Dominik Chrobák potom pristál v bavorskom Weidene. Únoscov chytili a postavili pred nemecký súd. Vrah Lubomír Adamica, ktorý mal problémy s drogami, sa neskoršie v cele obesil. Ostatní dostali tresty od troch do siedmich rokov väzenia.