Grand Bio Universum

Z Žilina Gallery Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Historické klenoty nášho mesta


Grand Bio Universum

Najvýznamnejším dielom secesnej architektúry v historickom jadre Žiliny je trojposchodová budova niekdajšieho Grand Bia Universum, ktorá sa nachádza na rohu ulíc Jozefa Vuruma a Jezuitskej. Honosný názov budovy, ktorý v slovenskom preklade znamená Veľký univerzálny biograf, svedčí o tom, že v minulosti slúžila ako divadlo a zároveň biograf.

Vznik prvého kina v Žiline sa kladie do r. 1910. Roku 1921 sa spomína biograf na Hodžovej ulici v hoteli Hungaria (budova bývalej Štátnej sporiteľne, dnes Ľudová škola umenia). R. 1927 sa v Žiline spomínajú už dve kiná: samostatná budova na kinematografické predstavenia Grand Bio Universum na Vurmovej ulici a kino Československého červeného kríža Bio Humanitas (kino Ľudskosť), umiestnené v novopostavenom Národnom divadle, ktoré tvorilo jeden stavebný celok s Katolíckym domom na Framborskej ceste.

Projekt samostatnej budovy biografického divadla v Žiline na Vurmovej ulici pre Rufinusa Stejskala a Žofku Hrosz vypracoval dipl. Ing. J. Székely. Výstavbu budovy v r. 1921 realizoval žilinský staviteľ Ludvik Kanturek. Do r. 1925 k budove pristavili kotolňu, neskôr zaviedli ústredné kúrenie.

Otvorenie tejto významnej mestskej ustanovizne, ktoré sa podľa údajov Mestskej správy kín v Žiline uskutočnilo 3. januára 1922, sa zlatými písmenami zapísalo nielen do histórie kultúrneho života Žiliny, ale i do dejín slovenskej kinematografie. Prevádzka sa začala premiérou prvého slovenského hraného filmu Jánošík (premiéra americkej verzie končiacej happyendom sa uskutočnila v Atlantic Theatre v Chicagu 1. decembra 1921), ktorý v réžii Jaroslava Siakeľa v turčianskej Blatnici a okolí (interiéry v pražskom ateliéri A-B) r. 1921 nakrútila americko-slovenská spoločnosť TATRA-film Corporation z Chicaga. Hlavnú úlohu Jánošíka vo filme stvárnil český herec Theodor Pištěk (1895 - 1960) a jeho milú Mária Fábryová, ochotníčka z Dolného Kubína.

V budove sa v r. 1923 uskutočnilo prvé väčšie vystúpenie novozaloženého žilinského robotníckeho spevokolu pri príležitosti osláv 1. mája pre 900 poslucháčov a v r. 1925 tu mladí žilinskí komunisti uviedli divadelnú úpravu scenára sovietskeho filmu S. M. Ejzenštejna (1898 - 1948) Krížnik Potemkin. R. 1927 v Grand Biu Universum uviedli populárnu operetu maďarského skladateľa Imre Kálmána (1882 - 1953) Spevavý kapitán v slovenskom preklade Jána Smreka (1898 - 1982) a v roku 1936 tu vystúpila pražská umelecká skupina EL-CARA, ktorej cieľom bol boj proti fašizmu.

Po oslobodení bolo Grand Bio Universum premenované na kino Fatra. Okolo r. 1973 malo 503 miest.

3. Januára 1982 sa v kine Fatra konali oslavy 60. výročia tunajšej slovenskej filmovej premiéry Jánošíka. Onedlho budovu prevzal Štátny komorný orchester v Žiline a jej názov sa zmenil na Dom umenia Fatra. V súčasnosti je budova po generálnej rekonštrukcii, ktorá sa začala v júni 1983. Na fasáde reštaurovali i dve krásne secesné reliéfne scény, ale žiaľ r. 1987 tiež necitlivo vysekali plastický nápis GRAND BIO UNIVERSUM, ktorý túto budovu zdobil šest desaťročí.


Text: Ing. Gustáv Krušinský