Alexander Lombardini

Z Žilina Gallery Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Alexander Lombardini, autor prvej knižky o histórii Žiliny

26. apríla 2007 uplynie stodesať rokov od smrti Alexandra Lombardiniho (1851 - 1897), slovenského národovca, žilinského právnika, archivára a historika. Patril k tým predstaviteľom našej kultúry, ktorí sa v čase silnejúceho národnostného útlaku svojou prácou snažili o pozdvihnutie národného povedomia.

Narodil sa 10. apríla 1851 v Bytči, detstvo však prežil v Žiline. Po ukončení strednej školy odišiel študovať právo do Bratislavy a právnické štúdium ukončil na univerzite v Budapešti. Od roku 1873 pôsobil v Žiline, potom v Pezinku a od roku 1878 už natrvalo v Žiline, kde si otvoril advokátsku kanceláriu. Súčasne bol aj mestským právnikom a archivárom. V roku 1874 vydal vlastným nákladom knižku "Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny" .

Vychádzal v nej z listín mestského archívu a z nevydanej rukopisnej knihy o dejinách Žiliny od Ľudovíta Stárka. Dielo má 73 strán a zaujímavosťou je i posledná strana obsahujúca menoslov predplatiteľov, v ktorom sa nachádzajú mená národne orientovaných žilinských občanov.

Alexander Lombardini napísal aj 205 životopisných portrétov, ktoré uverejňoval pod názvom Slovenský Plutarch v Slovenských pohľadoch od roku 1886. Zachoval nám aj cenné historické opisy miest a hradov, najmä z oblasti stredného Považia, (napr. Bytča, Lietava, Strečno, Hričov, Súľov) a mnohé iné.

Alexander Lombardini zomrel v Žiline, 26. apríla 1897, vo veku 46 rokov. Jeho život a dielo nám pripomína pamätná tabuľa umiestnená na dodnes zachovanom dome v ktorom v Žiline (Horný val č. 19) býval.


Mgr. Mária Okániková

Zdroj: Považské múzeum v Žiline, Mgr. Mária Okániková: Alexander Lombardini, autor prvej knižky o histórii Žiliny, Zaujímavé články rok 2007, web: www.pmza.sk


Lombardiniho rok 1874 v Žiline

Jedna z najstarších panoramatických fotografií Žiliny vznikla pred 135 rokmi 29. 4. 1874. Jej autor Ján Podivínsky azda ani netušil, že v tomto roku uzrela svetlo sveta aj prvá komplexnejšia historická práca o tomto meste z pera Alexandra Lombardiniho Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny. Bola to vlastne prvá samostatná monografia o dejinách Žiliny. Vyšla v Turčianskom Svätom Martine práve v pamätnom roku, kedy Žilina získala štatút veľkej obce (mala ho do roku 1911). V tom istom roku miestni slovenskí ochotníci odohrali v Žiline prvé divadelné predstavenie.

Autor monografie Alexander Lombardini pochádzal z Bytče, kde sa narodil 10. apríla 1851. Mladé letá prežil v rodnom meste. Stredoškolské štúdiá absolvoval v Trenčíne, Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Ostrihome. Právo začal študovať v Bratislave a štúdium ukončil v Budapešti. Prvým jeho pôsobiskom bol Budín, advokátsku prax vykonával od roku 1873 v Žiline, potom začas v Pezinku a od r. 1878 opäť v Žiline. Tu bol aj mestským právnikom a archivárom. Svoju životnú púť ukončil v Žiline 26. apríla 1897.

Popri svojom povolaní Alexander Lombardini našiel záľubu v skúmaní histórie slovenských miest, hradov a života významných slovenských kultúrnych dejateľov. O tejto problematike napísal mnoho štúdií a popularizačných článkov. Uverejňoval ich v slovenských i maďarských časopisoch. Prispieval najmä do Slovenských pohľadov, do časopisov Dom a škola, Slovenský letopis, do zborníka Tovarišstvo a inde. Pre regionálne dejiny Žiliny má najväčší význam práca Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny, ktorú Lombardini vydal vlastným nákladom v roku 1874.

V úvode tejto práce síce autor píše, že ju zostavil na základe listín zachovaných v mestskom archíve, no v skutočnosti to bol opis, resp. preklad staršieho rukopisu Ľudovíta Stárka Historia civitatis Solna ex actis archivi eruta ac deducta per Ludovicum B. Sztarek, z ktorého Lombardini urobil akýsi výťah. (Poznamenávame, že Ľudovít Starek sa narodil 3. marca 1809 v Bratislave. Koncom marca 1826 prišiel do Žiliny za kaplána, od r. 1833 do r. 1837 bol predstaveným biskupského sirotínca a potom jeho riaditeľom až do roku 1845, kedy odišiel za farára do Trenčína, kde 22. marca 1863 zomrel. Napísal viacero historických prác v latinčine a nemčine, prispieval i do časopisu Cyril a Method a do Katolíckych novín). Napriek tejto skutočnosti Lombardiniho dielo v ďalšom období poslúžilo pri spracovaní dejín Žiliny.

Z ďalších prác A. Lombardiniho treba spomenúť štúdie uverejňované v rokoch 1884 - 1910 v Slovenských pohľadoch. Sú to práce o histórii slovenských miest, hradov a o významných osobnostiach a udalostiach najmä zo stredného Považia. Uverejnené boli štúdie: Bytča, Lietava, Strečno, Starý hrad, Hričov a Súľov, Bystrica v Trenčianskej stolici, Ilava, Dávna Žilina, Skalka, Udalosti v Žiline a jej susedstve roku 1848- 49, Zniev, Vršatec, Hlohovec, Beckov a prepošstvo v Novom Meste nad Váhom a iné. Pod záhlavím Slovenský Plutarch publikoval Lombardini viac ako 200 biografi í významných slovenských dejateľov. V Slovenskom letopise (1881) a v Tovarišstve (1895) uverejnil štúdie o dejinách žilinskej kníhtlačiarne. Práve tieto jeho biografi cké práce a historické štúdie sú najcennejšie, pretože priniesli mnoho nových poznatkov i originálnych názorov o danej problematike a stali sa podkladom pre ďalšie bádanie o minulosti Žiliny i ďalších slovenských miest a životných osudoch významných slovenských dejateľov.


Dušan Halaj, CSc.

Zdroj: Žilinský večerník, č. 26, strana 13, dňa 23. 6. 2009