Vrba-Wetzler Memorial 2018 — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

Galéria | Fórum
230/339

Vrba-Wetzler Memorial 2018

premietanie (slideshow)
Vrba-Wetzler Memorial 2018


Vrba-Wetzler Memorial 2018 – לוח זיכרון – "ורבה-וצלר" 2018 – Vrba-Wetzler Memorial 2018

Pochod po stopách hrdinov z Osvienčimu do Žiliny – March from Auschwitz to Zilina
(Foto: 7. 7. 2018)

Trasa 7. júla 2018: Zwardoń (PL) – Skalité (SK) peši asi 8 km. Na ďalšom úseku zo železničnej stanice Skalité – Čadca – Žilina bola zabezpečená doprava vlakom. Trasa viedla miestnymi komunikáciami do železničnej stanice Skalité, len na krátkom úseku pri štátnej hranici bol lesný chodník. Pri pamätníku Pochodu Vrba-Wetzler Memorial privítala účastníkov Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. K pamätníku pripevnila železnú kyticu, ktorá je rovnako ako pamätník dielom výtvarníka Fera Guldana. Pri ňom pribudla od nej aj drevená lavička. Následne pokračovala spolu s účastníkmi pochodu do obce Skalité, kde na cintoríne položili kvety a zapálili sviečky na hrobe Ondreja Čaneckého. Na železničnej stanici v Skalitom sa potom rozlúčila s účastníkmi pochodu.

Pamätník Vrba-Wetzler Memorial je umiestený vo výške 658 m n. m. pri štátnej hranici s Poľskom. Slovenskí židia Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler pri úteku z Koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v apríli 1944 v obci Zwardoň prekročili štátnu hranicu do slovenskej obce Skalité. Na slovenskej strane v Skalitom im podal pomocnú ruku gazda Ondrej Čanecký. Poskytol im jedlo a šatstvo a priviezol ich do Čadce k židovskému lekárovi Pollakovi. Ten mal kontakt na funkcionárov pobočky Ústredne židov v Žiline. Do Žiliny na Hollého ulici č. 9, kde bol pôvodne židovský starobinec, prišli 25. apríla 1944 a nadiktovali svetoznámu Osvienčimskú správu.

Železobetónový pamätník vztýčil na slovensko-poľskej hranici sochár Fero Guldan 19. augusta 2014 pri prechode štátnej hranice účastníkov "Pochodu Vrba-Wetzler Memorial" z Osvienčima do Žiliny. Pamätník sa skladá z betónovej a kovovej časti. V dolnej časti sa nachádza tubus, kde je vložená 32-stránková Osvienčimská správa, ktorú spísali utečenci z Osvienčima Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler v apríli 1944 v Žiline. Na kovovej časti sa nachádza aj podstavec na umiestenie kamienkov, ako symbol piety tým, ktorí zahynuli počas obdobia holokaustu. Na betónovom stĺpe je nápis: "Oświęcim – Žilina, August 13. – 19. 2014" a z druhej strany "VRBA–WETZLER memorial".
V sobotu 7. júla 2018 pri pamätníku Pochodu Vrba-Wetzler Memorial na slovensko-poľskej hranici privítala účastníkov Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. K pamätníku pripevnila železnú kyticu, ktorá je rovnako ako pamätník dielom výtvarníka Fera Guldana. Pribudla tu od nej aj drevená lavička.

Projekt "Vrba-Wetzler Memorial" pripomína historickú udalosť úteku dvoch slovenských Židov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z nemeckého koncentračného tábora Osvienčim do Žiliny. Autorom projektu je Fedor Gál, ktorý splnil prianie už nebohej dcéry Rudolfa Vrbu Zuzany, aby ľudia nezabudli na to, čo jej otec dokázal. V roku 2014 na nultom ročníku vyšlo z Osvienčimu do Žiliny prvých 37 účastníkov na takmer 130 km dlhú trasu. Prvý ročník pochodu sa konal v dňoch 19. 8. – 25. 8. 2015. Na pochode sa zúčastnilo 105 účastníkov zo siedmych krajín – Slovensko, Česko, Maďarsko, Izrael, Veľká Británia, Kanada a USA. Druhý ročník sa konal v dňoch 7. 8. – 13. 8. 2016, ktorého sa zúčastnilo 120 účastníkov z piatich krajín – Slovensko, Česko, Veľká Británia, Kanada a USA. Tretí ročník mal dva pochody. Prvý sa konal v dňoch 2. 7. – 8. 7. 2017, na ktorom sa zúčastnilo 32 účastníkov zo Slovenska, Česka, Veľkej Británie (Škótsko) a Izraela. Druhý pochod sa konal v dňoch 6. 8. – 12. 8. 2017, ktorého sa zúčastnilo 55 účastníkov zo Slovenska, Česka, USA a Maďarska. Štvrtý ročník mal dva pochody. Prvý sa konal v dňoch 1. 7. – 7. 7. 2018, na ktorom sa zúčastnilo 9 účastníkov zo Slovenska a Česka. Druhý pochod je naplánovaný 5. – 11. 8. 2018. Celý projekt zabezpečovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, česká pobočka (ICEJ ČR) a mnoho spoluorganizátorov a partnerov.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 24

[0] Komentárov

Pridať komentár