Erika Jurinová — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

Galéria | Fórum
227/339

Erika Jurinová

premietanie (slideshow)
Erika Jurinová


Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja

Pamätník Vrba-Wetzler Memorial v Skalitom – Memorial statues Vrba-Wetzler Memorial in Skalité
(Foto: 7. 7. 2018)

Strhujúci príbeh dvoch Slovákov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v apríli 1944 utiekli z koncentračného tábora, patrí medzi drámy, aké vie napísať jedine život. Vrba s Wetzlerom po neuveriteľne strastiplnej púti z Oswienčimu do Žiliny vydali svedectvo, ktoré po prvýkrát celému svetu odhalilo hrôzy plynových komôr.
Od roku 2014 sa na pamiatku tejto udalosti koná Memoriál Vrba Wetzler – pamätný pochod približne kopírujúci trasu utečencov. Súčasťou pochodu sú zastavenia na miestach popísaných v knižných pamätiach utečencov. Na mieste, kde slávni utečenci prekročili medzi Zwardoňom a Skalitým slovensko-poľskú hranicu, stojí nenápadný pomník, dielo výtvarníka Fera Guldana, ktorý ho tam osobne postavil.
V sobotu 7. júla 2018 pri spomínanom pamätníku privítala účastníkov tohtoročného pochodu Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. K pamätníku pripevnila železnú kyticu, ktorá je rovnako Guldanovým dielom. Následne pokračovala spolu s putujúcimi do Skalitého. „Som oravskými kopcami odchovaná turistka a ani diaľkové trasy mi nerobia problém, moja symbolická účasť na tomto pochode však nemá športové pozadie“, hovorí žilinská županka. „V dobe, keď naša spoločnosť akoby stále nebola zjednotená v náhľade na vojnové tragédie, považujem za osobitne dôležité, aby sme vydávali jasné signály o tom, komu patrí naša úcta a pieta a s čím sa nemožno nikdy zmieriť. Práve preto budem v sobotu o desiatej čakať pri pamätníku tých, ktorí vedia aj takýmto spôsobom prejaviť svoju empatiu a súcit,“ zdôraznila Jurinová.
K pochodujúcim sa pri pamätníku v sobotu pridali aj ďalší záujemcovia. Záverečná etapa 130 kilometrového pochodu skončila na železničnej stanici v Skalitom, odkiaľ sa pútnici previezli vlakom do Žiliny – presne tak, ako sa to udialo v roku 1944. Pre veľký záujem sa pochod z Oswienčimu do Žiliny koná aj v auguste.
„Aj tým, ktorí sa spomienkového pochodu nezúčastnia, sa určite oplatí pamätník na slovensko-poľskom pomedzí v našom kraji navštíviť. Pripomína nám jeden z mnohých inšpirujúcich príbehov z našich dejín, ktorými nám statoční predkovia dláždili cestu k lepšiemu spravodlivejšiemu svetu,“ uzavrela Jurinová.

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja, 6. júl 2018. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová položí na štátnej hranici neobvyklú kyticu.

Železobetónový pamätník vztýčil na slovensko-poľskej hranici sochár Fero Guldan 19. augusta 2014 pri prechode štátnej hranice účastníkov "Pochodu Vrba-Wetzler Memorial" z Osvienčima do Žiliny. Pamätník sa skladá z betónovej a kovovej časti. V dolnej časti sa nachádza tubus, kde je vložená 32-stránková Osvienčimská správa, ktorú spísali utečenci z Osvienčima Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler v apríli 1944 v Žiline. Na kovovej časti sa nachádza aj podstavec na umiestenie kamienkov, ako symbol piety tým, ktorí zahynuli počas obdobia holokaustu. Na betónovom stĺpe je nápis: "Oświęcim – Žilina, August 13. – 19. 2014" a z druhej strany "VRBA–WETZLER memorial".
V sobotu 7. júla 2018 pri pamätníku Pochodu Vrba-Wetzler Memorial na slovensko-poľskej hranici privítala účastníkov Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. K pamätníku pripevnila železnú kyticu, ktorá je rovnako ako pamätník dielom výtvarníka Fera Guldana. Pribudla tu od nej aj drevená lavička.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 25

[0] Komentárov

Pridať komentár