Vojaci Červenej armády — Žilina Gallery

Žilina Gallery :: Fotogaléria mesta Žiliny

Galéria | Fórum
355/366

Vojaci Červenej armády

premietanie (slideshow)
Vojaci Červenej armády


Pamätné tabule s menami vojakov Červenej armády

Vojnový cintorín sovietskych vojakov na Bôriku – Военное кладбище Красной армии Жилина
(Foto: 30. 4. 2018)

Počas spomienkových osláv odhalili mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov a prvý zástupca primátora Žiliny Patrik Groma pamätné tabule, na ktorých sú vyryté mená sovietskych vojakov. Doteraz sa uvádzalo, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády, ale na základe historických podkladov tu je pochovaných až 1907 vojakov. Dve mohutné pamätné tabule sa nachádzajú po pravej a ľavej časti reliéfu SNP od akademického sochára Ladislava Beráka, z ktorých každá sa skladá zo siedmych menších samostatných tabúľ.

Položením vencov a kvetov si predstavitelia mesta Žilina, zástupcovia diplomatického zboru akreditovaní v Slovenskej republike, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, priami účastníci bojov o Žilinu a jej okolia a ďalší vzácni hostia pripomenuli 73. výročie oslobodenia mesta Žilina a uctili si pamiatku padlých vojakov, ktorí v roku 1945 vybojovali mier a oslobodili Slovensko spod nemeckej okupácie.
Pietneho zhromaždenia sa zúčastnili prvý zástupca primátora Žiliny Patrik Groma, zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Leonidovič Fedotov, radkyňa veľvyslanectva Bieloruskej republiky Natalia Petrichenko, Pavel Sečkár predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Juraj Drotár podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, priami účastníci bojov o Žilinu a jej okolia a ďalší hostia. Všetci rečníci vo svojich príhovoroch vyzdvihli hodnotu mieru a odsúdili nacistickú tyraniu, ktorá zatiahla svet do vojny. Zástupcovia primátora Patrik Groma a Anton Trnovec spolu so zástupcami zahraničných veľvyslanectiev vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.Kategórie
Publikované
Rozmery 905*600
Návštev 14

[0] Komentárov

Pridať komentár